KAMIL FRANCZAK

Wokalista, prezenter, autor tekstów. Aktor estrady-ekstern z weryfikacją ZASP. W latach 2004-2013 był wokalistą zespołu rockowego Zero Procent, z którym zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce. Szerszej publiczności zaprezentowali się w programie TVP 1 „Śpiewaj i Walcz” oraz podczas koncertu „Debiuty” na 47. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2010), gdzie wykonywali znane polskie przeboje, w charakterystycznych dla ich stylu aranżacjach. Dzięki głosom widzów, w każdej z tych telewizyjnych przygód, dołączali do grona laureatów. Mają na koncie wydaną w 2007 roku debiutancką płytę „Inevitable” oraz krążek „Nieuniknione”, który ukazał się w czerwcu 2012 r.
 
Kamil Franczak brał udział w wielu programach tv, takich jak „Idol”, „Tak to leciało!” czy "The Voice Of Poland"; prowadził też młodzieżowy program „Poziom 2.0”, emitowany na antenie TVP 2, zdobywając doświadczenie, niezbędne do pracy prezentera telewizyjnego.
 
Na deskach teatralnych zadebiutował rolą aktorską w chorzowskim Przebudzeniu wiosny. Od lutego 2012 związał się z teatrem etatowo, początkowo jako członek zespołu wokalnego Teatru Rozrywki, a obecnie – aktorskiego. Śpiewa jako solista w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych.

Role w Teatrze Rozrywki:
– Moritz Stiefel w Przebudzeniu wiosny S. Satera i D. Sheika wg F. Wedekinda,
– Anthony w musicalu Sweeney Todd S. Sondheima,
– Wioślarz w Our House T. Firtha i Madness,
– postaci w sztuce Gottland M. Szczygła,
– Herbert w Franku V F. Dürrenmatta,
– Mucha Plujka, Śmierć w Bierzcie i jedzcie P. Demirskiego,
– postaci w spektaklu Złanocki, czyli bajki dla potłuczonych J. J. Połońskiego,
– Dionizy (Narrator) w bajce Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
– Sir Archibald Proops w musicalu Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse'a,
– Żołnierz w Producentach M. Brooksa,
– Georges i George w spektaklu Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a,
– Hrabia Jan Potocki i Alfons van Worden w Rękopisie znalezionym w Saragossie J. Potockiego,
– Dr Wiktor von Frankenstein, Student medycyny w musicalu Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana,
– Pierrepont Finch w musicalu Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając F. Loessera,
– Leo Bloom w Producentach M. Brooksa,
– Dionizy (Narrator) w musicalu familijnym Zorro J. Bończyka i Z. Krzywańskiego
– Mistrz Ceremonii w musicalu Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba.


Występuje w Lekcji 6 SZKOŁY TEATRU. Śpiewa w koncercie Poeci, których nam zabrakło.

 
W listopadzie 2014 r. odbyła się premiera recitalu artysty pt. Dni, których nie znamy, złożonego z piosenek Marka Grechuty. Recital powstał w ramach projektu PO GODZINACH – Scena Inicjatyw Artystycznych.  Za ten recital oraz rolę w Niedzieli w parku z Georgem, Kamil Franczak otrzymał nominację do Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA 2015  w kategorii "rola wokalno-aktorska".

Kamil Franczak był także finalistą w trzeciej edycji Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego (Gdańsk, wrzesień 2015).

20 kwietnia 2016 r. miała miejsce premiera singla FRANKA, czyli Kamila Franczaka. FRANEK – tak nazywają go znajomi, bliscy, nawet współpracownicy. Właściwie to jego drugie nieformalne imię, które dziś przybiera formę artystycznej kreacji. Po prawie czterech latach wydawniczego milczenia, powraca gotowy do działania. Prace nad pierwszym solowym albumem trwają.

https://www.youtube.com/watch?v=-OlZk7yHmsU

Jednak solowy album to nie jedyny, nad którym Kamil pracuje. Gościnnie, razem z zespołem RH+ przygotowuje urodzinowy album grupy, która świętuje dwudziestolecie pracy artystycznej. Wystąpią na nim wszyscy wykonawcy, związani z historią grupy, w utworach, za których warstwę tekstową i melodyczną odpowiada właśnie FRANEK.

NAGRODY:
– Grand Prix na 3. edycji konkursu AL LEGRO. TRIBUTE TO SZPILMAN w Sosnowcu (2013),
– Złote Jabłko – Nagroda Prezydenta Torunia im. K. Komedy-Trzcińskiego na 9. Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej (2018),
– I Nagroda w 4. Ogólnopolskim Konkursie Na Interpretację Piosenek Marka Grechuty GRECHUTA FESTIVAL w Świnoujściu (2018).


Foto: Tomasz Zakrzewski

Spektakle