MARTYNA JAKUBOWICZ - KONCERT

ZWYKŁY WŁÓCZĘGA

koncert Martyny Jakubowicz

Bob Dylan przez całe swoje życie napisał bardzo wiele piosenek i w tym moim wybieraniu musiałam się bardzo ograniczyć – opowiada o swojej najnowszej płycie Martyna Jakubowicz. – Ominęłam jego bardziej „pojechane” płyty, ominęłam te najnowsze – wzięłam to, co muzycznie pamiętałam ze swoich lat młodości, piosenki, które lubiłam, piosenki, które wydawały mi się fajne do zrobienia, które pokazują go od wielu różnych stron. Bo Dylan to człowiek, który bardzo często zmieniał fascynacje, bardzo często sam się zmieniał w swojej autokreacji.

Martyna Jakubowicz piosenki Dylana śpiewa od lat.
Wiosną 2018 r. ukazała się płyta Zwykły włóczęga z dwunastoma songami Noblisty
w tłumaczeniu Andrzeja Jakubowicza.

czas trwania: 90 minut bez przerwy


MARTYNA JAKUBOWICZ
 to jedyna w swoim rodzaju wokalistka i songwriterka, obdarzona charyzmą i charakterystycznym głosem, który sprawia, że jej ballady, łączące wpływy folku, bluesa i rocka, należą do najbardziej rozpoznawalnych pośród kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jest mistrzynią tworzenia nastroju. Koncerty zwyczajowo kończą się owacjami na stojąco, zaś  publiczność nie chce pozwolić jej zejść ze sceny.

Choć jej klimatyczne ballady znakomicie brzmią w kameralnych, zamkniętych salach, energiczne utwory z zacięciem rockowym sprawiają, że  równie dobrze radzi sobie na plenerowych imprezach i festiwalach (Pop Session, Rock Arena, Jarocin, Przystanek Woodstock, Rawa Blues i wiele innych)

Na swoim koncie ma aż piętnaście albumów, które znalazły uznanie nie tylko wśród szerokiej publiczności ale również zostały docenione przez zagraniczną prasę (recenzje w „Rolling Stone” i „Guitar Player”)  i krajową branżę muzyczną (nominacje do nagrody „Fryderyk” w 1995 i 2011 r).

W marcu 2016 roku, do sklepów trafił najnowszy album Artystki – „Prosta Piosenka”. Jest to pierwsza od sześciu lat płyta autorska. Materiał został zrealizowany z udziałem min. Wojciecha Waglewskiego, Korteza i Jana Smoczyńskiego.  Single z tej płyty „Mój czas ucieka” i „Wielka Słabość” , osiągnęły wysokie notowania na Liście Przebojów Programu Trzeciego.

Album „Prosta Piosenka” został doceniony zarówno przez media, jak i branżę muzyczną. Artystka otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz 2016 i nagrodę Fryderyk 2017 za „Album Roku w kategorii: Muzyka Korzeni” .

18.05.2018 do sklepów trafił album „Zwykły Włóczęga”, zawierający piosenki Boba Dylana, który otrzymał  literacką nagrodę Nobla w 2016. Dylan jest autorem i kompozytorem ponad 500 piosenek. Jego ogromny  wpływ na światową muzykę rozrywkową jest niezaprzeczalny.

Zwykły włóczęga to 10 piosenek w 10 różnych, niekiedy zaskakujących aranżacjach.


Martyna Jakubowicz mówi o płycie:

To moje drugie podejście do piosenek Dylana. Nie sądziłam, że jeszcze się to wydarzy. Propozycja przyszła sama. Nie miałam w planie takiej płyty. Nagroda Nobla dla Dylana nie była dla mnie zaskoczeniem, ale też nie ona była powodem  tej sesji nagraniowej - po prostu lubię jego piosenki.


W komentarzu do płyty Martyna Jakubowicz napisze tak:

Od momentu wyjazdu Roberta Allena Zimmermana z miasteczka Hibbing w stanie Minnesota minęło już wiele lat, jednak Bob Dylan nadal gra swoją trasę bez końca. Wierzy, że Buddy Holly tchnął w niego całą dusze na koncercie dzień, czy dwa przed śmiercią. Wierzy, że sny są prawdziwe, że dzieją się naprawdę. Wierzy, że śpiewanie o rzeczach ważnych dla ludzi i tym samym dla niego, jest źródłem sensu. Nie chce, aby słowa były kołkami na których wiesza się nuty. Chce, aby ze słów piosenki można było nauczyć się żyć i żeby ludzie poczuli swoje własne emocje. Nie da się go zdefiniować, bo jest człowiekiem kameleonem. Zresztą definicja nie jest tu potrzebna, bo i po co. Wielu ludzi widzi w nim proroka, ja widzę w nim człowieka. Czy jego piosenki, to literatura? Nie sądzę, żeby zaprzątał sobie głowę odpowiedzią na to pytanie.  Cieszy go, że jego piosenki znalazły miejsce w sercach wielu ludzi na  całym świecie. Moje serce też mu dziękuje i jest mu bardzo wdzięczne.


W nagraniu płyty uczestniczyli Dariusz Bafeltowski grający na gitarach i innych instrumentach strunowych, Mieczysław Jurecki (bas),Tomasz Zeliszewski (perkusja) - sekcja rytmiczna znana ze współpracy z zespołem "Budka Suflera", Adam Niedzielin (instrumenty klawiszowe). Gościnnie wystąpił Dariusz Grela na co dzień współpracujący z zespołem Kroke.

foto. Jacek Poremba