STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO
koncert Stanisława Sojki promujący płytę "Swing Revisited"

"Swing Revisited" to najnowszy album Stanisława Soyki, wybitnego polskiego wokalisty jazzowego oraz Roger Berg Big Band, szwedzko-duńskiej orkiestry big bandowej. Premiera płyty odbyła się 14 kwietnia 2015 roku. Współpraca muzyków rozpoczęła się od spontanicznego jam session w trakcie warszawskiego koncertu big bandu. "Po prostu wymiękłem, z jaką czułością grali tę muzykę" - wspomina Stanisław Soyka. "Oczywiście nie wytrzymałem i wskoczyłem na chyba trzy numery. Było po prostu wspaniale".
Album, który powstał z tego wyjątkowego połączenia energii, jest powrotem do złotych lat swingu. Zrealizowany w studiach nagraniowych w Szwecji i w Polsce nie jest jednak kolejną propozycją siłowego unowocześniania klasyki amerykańskiej piosenki lat 40. "Swing Revisited" nagrany został według najlepszych, "starozakonnych" wzorów i z poszanowaniem tradycji swingowych tak, by oddać kunszt twórców tamtych czasów, bo jak podkreślają artyści, nie da się ulepszyć muzyki Duke'a Ellingtona, trzeba ją po swojemu przeżyć.
"Ta muzyka już z górą 40 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych czy na scenach koncertowych. Kultura Big Bandu ewoluowała. Pojawiły się orkiestry: Thada Jonesa/Mela Lewisa, Gila Evensa, Carli Bley i inne, które wniosły tak wiele do światowej muzyki, oddaliły w cień dokonania twórców z pierwszej połowy dwudziestego wieku, ale kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką, na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój."

Stanisławowi Soyce w koncercie towarzyszyć będzie Trio Wojciecha Karolaka w składzie:

Wojciech Karolak – Hammond
Tomasz Grzegorski – saksofon
Arek Skolik – perkusja.

Foto: Michał Pasich