Miejska Inauguracja Roku Kulturalnego

Nagrody Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury

Koncert Rebekki Bakken

Po raz kolejny uroczysta inauguracja roku kulturalnego, połączona z wręczeniem statuetek Chłopca z łabędziem odbędzie się w Teatrze Rozrywki. Jak co roku, na widowni zasiądą twórcy i animatorzy kultury, miłośnicy wszelakich sztuk i laureaci nagród w szeroko pojętej dziedzinie kultury. Wspólnie z władzami miasta zainicjują kolejny rok - sezon kulturalny. W części artystycznej – koncert wspaniałej artystki rodem z Norwegii.

Rebekka Bakken – wokalistka, autorka tekstów z  poruszającym, trzy oktawowym głosem, niespokojna dusza, pełna wewnętrznej harmonii. Nieustannie poszukująca, nie lubi gdy ludzie robią wokół niej lub jej śpiewania zbyt dużo szumu. Gdy tworzy, wie że żyje: "potrzebuję muzyki bardziej niż ona mnie –  mówi, "wkładam w muzykę moje życie, to przecież nic wielkiego".

Śpiewanie daje tej emocjonalnej Artystce poczucie spełnienia. Może dzieje się tak też dlatego, że jej piosenki są niezwykle poetyckie i pełne znaczeń, a jej muzyka jest czysta i piękna.

Piąty album, wyprodukowany przez Malcolm'a Burn'a w Nowym Jorku, zawiera utwory o miłości, życiu, pożądaniu, stracie – najstarszych tematach świata – zawsze aktualnych. Brzmienie tych utworów jest jednak tak unikalne i oryginalne, że nawet trzy coverowe, zaaranżowane przez Bakken utwory: Bruce'a Springsteena, Jane Siberry i Alphaville, pasują znakomicie do całego albumu.

Ta muzyka dotyka na wielu poziomach. Na poziomie komunikacji, jak mówi Rebekka "utwory zawierają coś znacznie głębszego niż tylko słowa".

Fakt, że Rebekka nie tylko śpiewa, ale także komponuje swoje utwory, pomaga jej wyrażać dokładnie to co chce i w sposób najbardziej dla niej odpowiedni.