fbpx
Ingmar Bergman
KOBIETY BERGMANA – PO PRÓBIE

UWAGA! PREMIERA!
Zapraszamy na spektakl przedpremierowy 18 marca, premierę 19 marca i kolejny spektakl –10 kwietnia br.

Druga część dylogii „Kobiety Bergmana”. To jeden z najbardziej autobiograficznych tekstów Ingmara Bergmana. Stał się dla wielkiego reżysera okazją do wypowiedzenia poglądów estetycznych. Twórcy spektaklu, nie rezygnując z tego przekazu, potraktowali jednak tekst przede wszystkim jako próbę rozrachunku z życiem, z rolą mężczyzny-reżysera względem kobiet-aktorek. Czy bohater na pewno ją udźwignął? Jaką wartość miała jego „Próba”, rozumiana jako życie? W tym kontekście słowa, padające ze sceny nabierają szczególnego znaczenia.
Spektakl wzbogaca literacki pierwowzór o bardzo istotny wątek. Vogler u kresu życia, „po Próbie”, spotyka się z dwiema ważnymi dla niego kobietami. Różni je bardzo wiele – od wieku po życiowe doświadczenia. Dla każdej z nich stary reżyser jest kimś innym – jedną zniszczył, drugiej nie mógł dać tego, co dać powinien. Do końca nie może się uwolnić od swojej wielkiej tajemnicy. Swój kielich goryczy wypije do dna. Czy ma do tego prawo? Na to pytanie widzowie odpowiedzą sobie podczas własnych Prób...
 
„Droga wielu reżyserów jest usłana ciałami aktorów, których oni uśmiercili. Czy nie zadałeś sobie nigdy trudu, by policzyć swoje ofiary?”







tekst: Ingmar Bergman
przekład: Zygmunt Łanowski
reżyseria: Dariusz Jezierski
multimedia: Łukasz Gawin
dźwięk: Mateusz Wojciechowski-Cavour

 

OBSADA:
Jarosław Karpuk – Vogler
Aleksandra Gajewska – Rakel
Anna Maksym – Anna
 

JAROSŁAW KARPUK

Aktor filmowy i teatralny; magister sztuki. Absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Pracował w Teatrze im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Od 2006 r. związany z Teatrem Nowym w Zabrzu.
W 2010 r. nominowany do Nagrody im. Leny Starke za rolę Jacka w spektaklu „Pół żartem, pół sercem” w reżyserii Tomasza Obary.
W 2014 r. uhonorowany Nagrodą im. Leny Starke za rolę Marmieładowa w spektaklu „Zbrodnia i Kara” w reżyserii Krzysztofa Prusa.
Wyróżniony Nagrodą Aktorską – za role w spektaklach „Jasiu albo Polish Joke” (wujek Roman) i „Top Dogs” (Hans Peter Muller) podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2014.

ANNA MAKSYM

Absolwentka Liceum Plastycznego oraz Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Animacji Społeczno-Kulturalnej Od kilku lat związana z gliwickim Teatrem Nowej Sztuki. Wystąpiła w głównych rolach w spektaklach „Pierwsza polka”, „Biały anioł z czarnymi skrzydłami”, „Pod podeszwą buta” (spektakl nagrodzony na festiwalu Teatralny Kufer w Mińsku). Prezenterka telewizyjna i lektorka. Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Knurów w dziedzinie kultury za całokształt pracy teatralnej. Pracuje na scenie z osobami niepełnosprawnymi, prowadząc własną grupę „Alternatywa”. Jest również autorką scenografii do wielu projektów teatralnych.

ALEKSANDRA GAJEWSKA

Aktorka z dwudziestoletnim stażem. W latach 1994-2006 na scenie Chorzowskiego Teatru Rozrywki gdzie zagrała m.in. w spektaklach Okno na Parlament, Cabaret, Skrzypek na Dachu, Jesus Christ Superstar, Gershwin, Evita, Na szkle malowane, Sen nocy letniej czy Rocky Horror Show, a także w spektaklu Józefa Szajny „Ślady” i w koncertach sylwestrowych. Od 2006 r. aktorka Teatru Nowego w Zabrzu, gdzie zagrała m.in. Izabelę w „Miarce za Miarkę” W. Szekspira, Ewę w „Pokoju zwierzeń” Andrzeja Celińskiego. Lindę w „Podwójnej rezerwacji”, Antoninę w „Związku otwartym”, Jenkins w „Top Dogs”, Helenę w „W drodze do siebie”, w spektaklu „ Wszystko o kobietach”, „Krucytyrk”, „Znaki szczególne brak” a także w spektaklach muzycznych i dla dzieci. Od 2006 roku zajmuje się również działalnością samorządową, menedżerską i PR. Jest autorką literatury dziecięcej, tekstów piosenek i poetką ( Tomik „Przez przypadki” wydało w 2010 r. Wydawnictwo Śląsk) . Wiceprezes Fundacji na rzecz młodych twórców Jazdaa Polska!, od lat wspiera i propaguje różne formy teatralne, szczególnie OFF.