fbpx

JAKUB LEWANDOWSKI

Stypendysta Centre Choregraphique Mathilde Monnier National de Montpellier we Francji. Absolwent Pedagogiki Artystycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W roku 2010 uhonorowany przez Marszałka Województwa Śląskiego Nagrodą Artystyczną dla Młodych Twórców. W roku 2011 został laureatem Stypendium Artystycznego w Dziedzinie Kultury Województwa Śląskiego. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA. Laureat tej nagrody w roku 2011 za choreografię do spektaklu Hotel Nowy Świat w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Spektakl ten, bez słów, oparty na ruchu, został 
wystawiony także w Teatro a Corte Torino we Włoszech, gdzie odniósł ogromny sukces. W roku 2015 spektakl Cyrulik Sewilski Gioacchino Rossiniego w Teatrze Wielkim, do którego Jakub Lewandowski stworzył choreografię, otrzymał nagrodę ZŁOTA MASKA za najlepszy spektakl roku. W 2017 roku autorski spektakl pt. Melancholia otrzymał główną nagrodę za najlepszą choreografię podczas festiwalu Warsaw Zawirowania Dance w Warszawie. Ten sam spektakl rok później został uhonorowany główną nagrodą za najlepszy spektakl  na Międzynarodowym Festiwalu Solo Duo w Budapeszcie oraz na Festiwalu 3…2….1…Taniec 2018 w Krakowie. Dotarł także do Finału The SOLO DANCE CONTEST 2018 w Gdańsku.
Spektakl pt. Rozkosz, którego premiera odbyła się w bytomskim Teatrze Rozbark, został zaprezentowany na Polskiej Platformie Tańca w Gdańsku (2019). 
Jakub Lewandowski na stałe współpracuje z takimi reżyserami, jak Radosław Rychcik, Magdalena Piekorz, Nikołaj Kolada, Monika Strzępka i Robert Talarczyk.
Jest autorem choreografii do kilkudziesięciu spektakli w operach i teatrach dramatycznych w Polsce i za granicą.

Foto: Emi-Simone Zawal