MARIAN FLOREK (gościnnie)

Aktor estrady i dramatu, tancerz estrady (ekstern z weryfikacją ZASP). Absolwent filologii polskiej – teatrologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 80. XX wieku pracował w Teatrze Rozrywki, a następnie w Teatrze Nowym w Zabrzu. Na początku lat 90. zaangażował się do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, skąd – z końcem dekady – powrócił na scenę chorzowską. Z częstochowską sceną współpracuje jednak do dzisiaj.
 
Ma w dorobku wiele ról, głównie dramatycznych. Grał m. in. Jezusa w Historyi o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka, Don Juana w Niewidzialnej kochance P. C. de la Barki, Pana Młodego w Weselu S. Wyspiańskiego, Artura w Tangu S. Mrożka, Pana Tadeusza w inscenizacji poematu Wieszcza, Jerry’ego w Dwoje na huśtawce W. Gibsona, Stroopa w Rozmowach z katem wg K. Moczarskiego. Występował też w wielu spektaklach muzycznych na scenach estradowych i w programach telewizyjnych, zagrał w serialach: Życie na gorąco, Pierwsza miłość, fala zbrodni.
 
Najważniejsze role w Teatrze Rozrywki:
– Dowódca straży w rock-operze Jesus Christ Superstar A. L. Webbera i T. Rice’a,
– Mr Sullivan w spektaklu W 80 dni dookoła świata po stu latach J. Bielunasa wg J. Verne’a (również asystent reżysera),
– Żorż Ponimirski w spektaklu Dyzma – musical W. Młynarskiego i W. Korcza,
– Abram w Skrzypku na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
– postaci w KRZYKU według Jacka Kaczmarskiego R. Talarczyka,
– Stiopa Lichodiejew w Balu u Wolanda Ł. Czuja wg M. Bułchakowa,
– Riff Raff w musicalu The Rocky Horror Show R. O’Briena,
– Biskup Basingstoke w musicalu Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse’a.
 
Marian Florek zajmuje się również reżyserią – w dorobku ma widowiska z okazji Dnia Niepodległości, sztukę poświęconą poetce Halinie Poświatowskiej Haśka, autorski spektakl Doktor Biegański i in.
 
NAGRODY:
– Nagroda Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury (2008).

Foto: Tomasz Zakrzewski