32 OMDLENIA

Antoni Czechow
32 OMDLENIA
 
Antoni Czechow mistrzem humoru sytuacyjnego? Owszem. Zanim powstały najsłynniejsze dramaty jak „Mewa”, „Trzy siostry”, „Wiśniowy sad”, pisarz marzył o stworzeniu oryginalnego wodewilu rosyjskiego. Niejako „po drodze” powstały jednoaktówki komediowe, wystawiane z powodzeniem nie tylko na scenach stołecznych, także i na prowincji. Gatunki komediowe korespondowały z jego ironiczną naturą, prywatną skłonnością do żartu; zawsze przyglądał się z dużym zainteresowaniem aktorstwu komediowemu.
32 OMDLENIA tworzą trzy żarty sceniczne, jak sam je określał: „Niedźwiedź”, „Oświadczyny” i „Historia zakulisowa”. Czechow stawia krzywe zwierciadło przed swoimi bohaterami, często korzysta z kreski karykatury, dokleja im gogolowskie "nosy". Ale przede wszystkim bawi i każe nam się głośno śmiać. Jest to typowa „propozycja nie do odrzucenia”. A do tego doborowa obsada: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr i Ignacy Gogolewski.
 
„32 omdlenia” to aktorski popis Krystyny Jandy, Ignacego Gogolewskiego i Jerzego Stuhra. Ta zabawa formą wskrzesza teatr, którego fundamentem jest dobra literatura i szacunek dla widza. Taki teatr chciałoby się oglądać częściej. Aktorzy grają precyzyjnie, ostentacyjnie wyrzekając się tanich i efektownych chwytów. Mówią głośno i wyraźnie. Tekst literacki traktuje się tu z respektem i pokorą, nic nie dodaje, nie dopisuje drugiego dna, nie uwspółcześnia na siłę, idąc raczej na przekór taniej nowoczesności. Nikt się nie rozbiera i nie próbuje szokować. A widzowie siedzą jak zaczarowani.
(Agnieszka Michalak, Dziennik Gazeta Prawna)
 
Reżyseria: Andrzej Domalik, scenografia i kostiumy: Jagna Janicka.
Występują: Krystyna Janda, Ignacy Gogolewski / Jerzy Łapiński, Jerzy Stuhr
 
czas trwania: 140 minut z dwiema przerwami

CENY BILETÓW:

Parter 160zł
Balkon Środkowy i Loże Parterowe 140zł
Balkony Boczne, rzędy 1-2 80zł
Balkony Boczne, rzędy 3 60zł