NAZYWAM SIĘ WOJNA

Nieformalna Grupa Teatr „Rudzi”
NAZYWAM SIĘ WOJNA
spektakl-finalista 9. Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE

spektakl dla widzów od 11 lat
 
Magazyn wojennych rekonstrukcji - wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić - zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykle historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie - to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.


Nazywam się Wojna to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę, Niemkę, której tato zginął podczas I Wojny Światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią.


Spektakl zdobył Kryształową Pestkę Dziennikarzy na X Międzynarodowym Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA 2018.


scenariusz i reżyseria: Anna Domalewska, Rafał Derkacz

występują: Anna Domalewska, Rafał Derkacz        

Spektakl absolwentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
 
Na podstawie tekstów i dramatów: Marzeny Sadochy „Za chwilę spadnie bomba” i „Ptaki, które jem”, Magdaleny Fertacz "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci", Michała Rusinka „Zaklęcie na W” oraz Cali Davide’a „Wróg”
 
opieka pedagogiczna: Jacek Dojlidko, Paula Czarnecka i Karol Smaczny / konsultacje sceniczne: Wiesław Czołpiński / konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova / aranżacja muzyczna: Dariusz Chociej / wykonanie lalek: Anna Domalewska

czas trwania: 38 min.

foto: Maciej Radziszewski

 
www.facebook.pl/nazywamsieWojna