LUMIERE II ROBERT HENKE

Robert Henke
LUMIÈRE.II
Ars Cameralis Silesiae Superioris
 
Lumière.II to niesamowite przeżycie artystyczne, audiowizualny pokaz łączący muzykę / dźwięk ze zjawiskową oprawą wizualną opartą przede wszystkim na laserowym, wysmakowanym show. Już sama nazwa projektu odnosi się do dwóch znaczeń. Pierwsze, jak mówi sam autor, to odniesienie do początków kina i braci Lumière. Druga to znaczenie tego słowa — czyli po prostu światło.
 
Lumière.II to potężne lasery pulsujące światłem, które kreują kształty i symbole, gdy w tym samym czasie samodzielny silnik audio generuje rytmiczne, rozbudowane struktury złożone z dźwięków widmowych i basów.
 
Za obie te sfery odpowiedzialna jest niekwestionowana legenda muzyki — Robert Henke, czyli artysta działający na styku dźwięku, performance’u, teatru czy audiowizualnej instalacji artystycznej. Jako Monolake pchnął muzykę elektroniczną w wielu nowych kierunkach. Jednak jego największym wkładem w rozwój muzyki jest jego udział w stworzeniu Ableton Live— oprogramowania do tworzenia muzyki, z którego obecnie korzystają niemal wszyscy muzycy sceny elektronicznej i eksperymentalnej.
 
Prezentacja w ramach projektu „Więcej światła. Światło – sztuka, muzyka, teatr”.
Dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.