OKNO NA PLANTY
koncert promujący płytę Mai i Andrzeja Sikorowskich

„Okno na Planty” to kolejna autorska płyta Andrzeja Sikorowskiego. Leader zespołu Pod Budą od wielu lat nagrywa samodzielnie ze swoją córką Mają i tak jest w przypadku ostatniego krążka.
To czternaście premierowych melodyjnych piosenek, utrzymanych w akustycznych gitarowych klimatach z istotnymi tekstami o naszej codzienności. To śpiewanie z puentą, morałem, przesłaniem. Liryczne w przypadku „Kołysanki dla Róży”, ironiczne w „Pani Zosi”, pastiszowe i z przymrużeniem oka w „Taakiej rybie” lub w „Idolu z brodą”.
To opowieść o ulicy, rodzinie i rzeczywistości, od której nie sposób uciec. To jednocześnie ostatnie fonograficzne dokonanie Artysty, któremu nigdy nie marzyła się kariera estradowych matuzalemów. Zwłaszcza, iż głos Mai na tej płycie pozwala mu sądzić, że o wokalną schedę może być spokojny.MAJA SIKOROWSKA
Córka Andrzeja Sikorowskiego. Przez wiele lat wokalistka zespołu Pod Budą, z którym wystąpiła na wielu koncertach w Polsce, USA i Kanadzie. Śpiewa także w języku greckim (Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu). Od 2005 roku koncertuje z własnym zespołem u boku ojca, Andrzeja Sikorowskiego i innych krakowskich muzyków. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrała polsko-grecką płytę „Kraków-Saloniki” (platynowa płyta), nominowaną w 2006r do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami „Śniegu cieniutki opłatek”, a w 2010 roku ukazał się ich kolejny album „Sprawa rodzinna”. Maja Sikorowska współpracuje także z krakowskim zespołem Kroke, z którym w 2011 roku nagrała płytę „Avra” oraz z krakowskim zespołem Sokół Orkestar. Podejmuje również własne próby kompozytorskie.

 

ANDRZEJ SIKOROWSKI
Autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider Grupy Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów nagranych na kilkunastu płytach – złotych i platynowych. Dał wiele koncertów w kraju, a także dla rodaków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Belgii, Holandii, Szwecji, Anglii. Współpracuje też z innymi wykonawcami m.in. z Marylą Rodowicz czy Grzegorzem Turnauem („Pasjans na dwóch”). Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Był felietonistą „Dziennika Polskiego”, „Przekroju” i „Hustlera”. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap. Kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” dla Maryli Rodowicz, śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku występuje także wspólnie z córką, Mają Sikorowską, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny.


Zdjęcia: A. Golec