„ŻYCIE MĘCZY”
Katarzyna Gorczyca

Polska, męska tragikomedia, opowiedziana z perspektywy młodej damy.
 
Życie męczy to spektakl na podstawie komedii jednoaktowej o tym samym tytule, napisanej przez debiutującego dramatopisarza Jakuba Skorupę, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W scenicznej adaptacji Katarzyny Gorczycy taniec i cielesność aktora stają się równie ważne jak słowo. Od twórców spektaklu widzowie otrzymują opatrzoną solidnym przymrużeniem oka analizę słodko-gorzkiej polskiej rzeczywistości, lecz główną oś sztuki stanowi dialog na temat wizerunku współczesnego mężczyzny. Obserwujemy zatem taneczno-liryczną opowieść o męskiej nieporadności, niespełnionych pragnieniach, bolączkach, marzeniach, samotności, ale przede wszystkim o męskim podejściu do miłości.
Czterech bohaterów sztuki zostało wyposażonych w rozszczepione wewnętrznie osobowości, z których każda neurotycznie stara się wypełniać przyjętą niegdyś rolę. To zestawienie kontrastujących ze sobą, pozornie dojrzałych mężczyzn zostaje ulokowane w jednym mieszkaniu, gdzie czeka ich rytualne spożywanie leczniczego rosołu oraz wspólne modlitwy w czasie zagrożenia zakaźną depresją. Wszystkich czterech bohaterów coś konsekwentnie dręczy i uwiera, lecz żaden nie potrafi dotrzeć do rzeczywistego źródła tego dyskomfortu. Chowają się za swoimi rolami - dyskutują, rozmyślają, konsumują i spiskują - podświadomie pragnąc wybawienia.
Kim są bohaterowie?
Mężczyzna Adam – nauczyciel na urlopie zdrowotnym, romantycznie zakochany w nieznajomej;
Dorosły Syn Mężczyzny Adama – student na skraju załamania nerwowego;
Właściciel Mieszkania Magnat Windykacji – silny i zdrowy kobieciarz;
Poeta Marcin – cichy bezrobotny wieszcz, z dzieckiem w drodze.
Żyjemy w czasach, w których zachodzą bardzo szybkie zmiany. Rozwijamy się w niebywałym tempie, tworząc coraz to bardziej sztuczne potrzeby. Posiadanie stało się priorytetem. Pojawia się strach przed nawiązywaniem relacji z drugim człowiekiem oraz przyjmowanie narzuconych, wygodnych form życia. To aspekty współczesnego społeczeństwa, w którym funkcjonuję i które chciałabym poprzez ten spektakl przebadać, podjąć dialog z widzem, odnosząc się do naszej polskiej mentalności – mówi Katarzyna Gorczyca, reżyserka spektaklu.

scenariusz: Jakub Skorupa
muzyka: Michał Paduch
reżyseria: Katarzyna Gorczyca
scenografia: Katarzyna Gorczyca

video: produktownia.com
występują: Kamil Joński, Maciej Kosteczka, Krystian Łysoń, Oskar Malinowski

czas trwania: 50 min.