Marta Streker

Marta Streker jest laureatką 3. edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE (spektakl Shakespeare It). Wynikiem jej rezydencji w Teatrze Rozrywki była premiera spektaklu Dowód osobisty (2013).

Spektakl Śniący chłopiec powstał z refleksji nad znieczuleniem i obojętnością podczas oglądania jednego z wydań Faktów w telewizji, kiedy to podawane były liczby zabitych i emigrantów podczas ostatnich wydarzeń w Syrii. Liczby te w żaden sposób nie przemawiają do młodego człowieka; trudno naszemu pokoleniu „wczuć się” w historię wojny i przeżyć / doświadczeń z tym związanych.

Następnie jako główny kontekst pojawiło się nagranie Banksy’ego „Rebel rocket attack” (https://www.youtube.com/watch?v=FsF3HspQY6A).
 
Zaraz potem przyszedł czas na genialny tekst Levina Hanocha „Śniący chłopiec”.
 
Wraz z aktorami zadawaliśmy sobie pytanie, jak pokazać właśnie to nasze „znieczulenie” na los ludzi dotkniętych wojną. Jaką obrać metodę grania emocji, które są nam tak odległe, które możemy ewentualnie poznać (i tak już w ograniczonej wersji) dzięki dziadkom i pradziadkom.
 
Tak powstał spektakl Śniący chłopiec, w którym aktor grający Chłopca nie ma dziesięciu lat, a Matka z Ojcem nie są doświadczonymi czterdziestolatkami…
 
reżyseria: Marta Streker
 
czas trwania: 55 minut
foto: Marta Streker