"GÓRNOŚLĄSKIE AXIS MUNDI" Z CYKLU GÓRNY ŚLĄSK – ŚWIAT NAJMNIEJSZY


 
Górnośląskie Axis Mundi.
m.in. koncert zespołu LIPINY SYNDICATE


LIPINY SYNDICATE – niekomercyjny zespół muzyczny, który powstał przy DK Grota w Świętochłowicach-Lipinach. Tworzą go czterej muzycy: Tomasz Bienek – gitara, Tomasz Mucha - skrzypce elektryczne, Simon Nowakowski – bas oraz Ryszard Rajca – perkusja.  Zespół preferuje urozmaiconą stylistykę i estetykę, łącząc elementy rocka, jazzu i folku. Chętnie odwołuje się do emocji i improwizacji. Zdołał już wydać debiutancką płytę. Znajdziemy na niej – poza kompozycjami własnymi – standardy duetu Lennon-McCartney oraz Krzysztofa Komedy.

Jarosław Kassner – jeden z najciekawszych śląskich malarzy intuicyjnych stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Zaprezentujemy kilka jego prac, ponadto koncertowi będzie towarzyszył multimedialny pokaz.        
Monika Kassner – regionalistka, działaczka społeczna, autorka książek dla dzieci.

Świętochłowicka dzielnica Lipiny od wielu lat nie ma dobrej opinii. W mediach często pokazywana jest jako przykład degradacji społecznej i materialnej, będącej konsekwencją likwidacji kopalń, hut i innych dużych zakładów przemysłowych. Rzadziej dostrzega się wysiłki zmierzające do rewitalizacji tego miasta i przywrócenia równowagi społeczno-ekonomicznej, czerpiącej nie tylko z tradycyjnych wartości regionalnych. Wierzymy, że uda nam się udowodnić, że także w takich miejscach możliwe jest tworzenie dzieł przynależących do tzw. wysokiej kultury.   

 
Jarosław Kassner, "Kain", foto: Adam Korzeniowski; okładka książki Moniki Kassner