TAJEMNICA - RECITAL KLEMENTYNY UMER

KLEMENTYNA UMER
„TAJEMNICA”
piosenki Jerzego Wasowskiego
 
Proponujemy Państwu recital Klementyny Umer – „Tajemnica”.
 
To wieczór z piosenkami niekwestionowanego geniusza melodii, którego kompozycje najpiękniej współgrają z tekstami świetnych autorów. Jerzy Wasowski, kojarzony przede wszystkim z Kabaretem Starszych Panóww swojej bogatej twórczości napisał wiele kompozycji, które czasem miały szansę zaistnieć tylko przez jedną ulotną chwilę. Utwory te były pisane dla wielkich dam polskiej piosenki i teatru na potrzeby nierzadko jednorazowej audycji radiowej, spektaklu czy recitalu. Od tego czasu, często od premierowego wykonania, piosenki  te nieśmiało czekały na swoje ponowne odkrycie. Klementyna Umer postanowiła tchnąć w nie nowe życie i dać im szansę powrotu. Tak powstała płyta „Tajemnica”, która swoją oficjalną premierę miała w maju 2018 roku i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem recenzentów i słuchaczy.
 
A tak o Klementynie Umer pisze Grzegorz Wasowski:
O istnieniu Klementyny wiedziałem od żony, która ujrzała Ją, usłyszała i zapamiętała na Konkursie Piosenek Agnieszki Osieckiej. Zachwyciliśmy się Klementyną oboje po latach na I Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, a kiedy zaśpiewała w spektaklu „Młynarski obowiązkowo!” piosenkę „Tak, jak malował pan Chagall” – oniemieliśmy z zachwytu. I trwamy w nim do dziś, szukając już teraz każdej okazji,    by słuchać i podziwiać jak śpiewa. Ta zjawiskowo nieziemska Istotka potrafi przykuć uwagę, zawładnąć duszą, omotać ciało i wciągnąć w opowiadany świat. A opowiada wyjątkowo muzykalnie i literacko, z oszczędnym gestem, zawsze piękna, dystyngowana i elegancka. I jeszcze ten uśmiech – połączenie Kota z Cheshire z Mona Lisą. Na szczęście Klementyna nie znika i coraz częściej opuszcza Luwr by sięgać po utwory, przy których się uśmiecha…

Jerzy Wasowski jest autorem wszystkich kompozycji wieczoru, teksty natomiast wyszły spod pióra Jeremiego Przybory, Bronisława Broka, Joanny Kulmowej, Antoniego Marianowicza i Ludwika Górskiego.


Klementynie Umer towarzyszą wspaniali muzycy:

Konrad Wantrych – fortepian
Mateusz Wachowiak/Mateusz Chmielewski – akordeon
Michał Jaros – kontrabas
Dominik Stankiewicz – perkusja
                                              
Klementyna Umer
Aktorka i wokalistka

Laureatka nagród na licznych festiwalach i przeglądach piosenki. Najważniejsze trofea to: Grand Prix Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, I nagroda na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, nagroda specjalna attaché kulturalnego Ambasady Francuskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej „Chantons á Wrocław”, nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu „Śpiewające Eurydyki” w Zielonej Górze.
 
W latach 2003-2017 współpracowała ze stołecznym Teatrem Rampa, zagrała tam kilkanaście premier; miała przyjemność pracować z reżyserami takimi jak Jan Szurmiej, Maciej Wojtyszko, Jan Prochyra, Piotr Furman, Paweł Aigner czy Michał Konarski.
Lata 2013-2017 to też współpraca z Teatrem 6.piętro w Warszawie, w którym grała w spektaklach „Bromba w sieci” (reż. Maciej Wojtyszko) i „Młynarski obowiązkowo!” (reż. Jacek Bończyk).
Od listopada 2016 roku regularnie występuje w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu.
Od lutego 2018 spektaklem „Nie tylko Starsi Panowie, czyli Wasowski do Kwadratu” rozpoczęła współpracę z warszawskim Teatrem Kwadrat.
 
Fani dubbingu znają jej głos z wielu bajek, seriali telewizyjnych, filmów i gier komputerowych. Jej głos można usłyszeć również w polskich wersjach językowych programów telewizyjnych i oprawie kanałów radiowych.