"ARCHIKOSMOS PO ŚLĄSKU" - Z CYKLU GÓRNY ŚLĄSK ŚWIAT NAJMNIEJSZYARCHIKOSMOS PO ŚLĄSKU

Opowiemy o niegdysiejszych fascynacjach kosmosem i podbojem odległych planet. Towarzyszyła im wiara w nowe możliwości człowieka, która jednocześnie była podbudowana ideologią polityczną i rywalizacją między Wschodem a Zachodem. Śląsk był szczególną areną tej konfrontacji. Naszym narratorem będzie Lech Motyka – dyrektor Planetarium Śląskiego.              

Ponadto pokażemy film pt. Archikosmos” przedstawiający zrealizowane i planowane inwestycje architektoniczne kojarzące się z ujarzmianiem przestrzeni wokołoziemskiej. Okazuje się, że mimo ograniczeń ideologicznych, jakie nakładano na projektantów, i ogólnej mizerii gospodarczej państwa socjalistycznego, dość skutecznie nawiązywaliśmy do najnowocześniejszych trendów architektury światowej. O komentarz poprosiliśmy Marcina Zasadę – scenarzystę i współautora filmu.  

Na zakończenie próba sportretowania sylwetki i dorobku artystycznego zmarłego rok temu Jerzego Gottfrieda, jednego z najwybitniejszych architektów modernistycznych, w Chorzowie kojarzonego m.in. ze słynnym „Kapeluszem” w Parku Śląskim.