PUSTE NOCE - TEATR MONITORING

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Cholajda, Grażyna Tabor
Kostiumy: Monika Malicka-Kusak
Scenografia: Wiesław Kusak
Animacje: Sylwia Dwornicka
Rysunki do animacji: Kaja Kusak, Sylwia Dwornicka
Konsultacje etnograficzne: Katarzyna Nowak-Gardecka
Występują: Monika Malicka-Kusak, Patrycja Sitkiewicz, Sylwia Dwornicka, Wiesław Kusak, Krzysztof Legierski, Mariusz Cholajda oraz Grażyna Tabor.

Czas trwania spektaklu: 55 min.
 
„Puste noce” to przedstawienie oparte na śląskich zwyczajach i obrzędach związanych ze śmiercią i pogrzebem. Spektakl sięga do głęboko zakorzenionych w tradycji i świadomości zabiegów (również magicznych), które towarzyszyły zmarłemu w jego ostatniej drodze. Jak zwykle, w przypadku tego reżysera, zastosowane metafory sprawiły iż spektakl ma charakter alegorycznej opowieści, z doskonała w swej prostocie scenografią, oszczędnymi dialogami oraz prostymi, biało-czarnymi kostiumami. Przejmującym akcentem spektaklu są zaczerpnięte z ludowych źródeł - oryginalne pieśni pogrzebowe wykonywane przez samych aktorów.

Całość uzupełniają wizualizacje multimedialne. Podstawą do ich stworzenia, były utrzymane w śląskim klimacie rysunki. Śląski charakter przedstawienia podkreśla muzyka nagrana na potrzeby "Pustych nocy" przez Orkiestrę Górniczą KWK Zofiówka.Premiera spektaklu miała miejsce 31 października 2016 roku w Domu Zdrojowym.

Produkcja spektaklu dofinansowana została ze środków budżetowych miasta Jastrzębie-Zdrój 
w ramach programu stypendialnego w zakresie kultury.