MACIEJ CIERZNIAK

Powrót do listy
Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Tancerz, choreograf i muzyk. Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych; wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę Pieśń drzewa. Doświadczenie w tańcu zdobywał na warsztatach tanecznych w kraju i za granicą. Pracował między innymi w: Operze Śląskiej w Bytomiu (Don Kichot L. Minkusa), Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku (4&4 oraz Eurazja II I. Weiss) oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w którym zagrał m. in. główną rolę w spektaklu Eurazja I. Weiss. W tym samym teatrze, na Małej Scenie, współtworzył spektakl taneczny Ciało, do muzyki grupy Osjan, stworzył tam również choreografię do spektaklu Umwuka.

Tańczył w koncertach i galach finałowych Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Brał udział w spektaklu El perro w reż. Rodrigo Garcii. Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego w różnych szkołach w kraju, tworzy choreografię do projektów taneczno-teatralnych. Występuje także jako tancerz z ogniem.
 
Jest założycielem Grupy Tańca Współczesnego GTW, która ma już w dorobku dwie premiery: Relacje oraz 622 upadki. Ten drugi otrzymał wyróżnienie podczas 5. edycji Obserwatorium Artycznego ENTRÉE. Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego. W Teatrze Rozrywki, dla zespołu baletowego prowadzi rozgrzewki w technice tańca współczesnego oraz warsztaty teatralne dla nauczycieli.
 
Od marca 2013 r. ponownie jest członkiem zespołu baletowego Teatru Rozrywki. Ma w dorobku udział w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych oraz spektaklach:
Jesus Christ Superstar A. L. Webber i T. Rice’a,
Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego (Cyrkowiec, Hamlet, Dziennikarz, Plagi egipskie),
Frank V F. Dürrenmatta,
Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a,
Billy Elliot E. Johna i L. Halla (Tancerz)
– Wilkołak w musicalu Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana,
– Faun w spektaklu Popołudnie fauna D. Knapik i Ł. Wojtyski.


W spektaklu Dumrul Szalony G. Dilmena grał rolę Duha Kodży, ojca tytułowego bohatera. Występował również w spektaklu Dwa ukochania wg W. Szekspira; dziś tańczy w Lekcjach 4 i 5 SZKOŁY TEATRU – unikatowego projektu edukacyjnego Teatru Rozrywki. Bierze udział w koncertach sylwestrowych, tworzy układy choreograficzne.
 
17 maja 2014 r., na Małej Scenie Teatru Rozrywki odbyła się prapremiera autorskiego spektaklu tanecznego Macieja Cierzniaka pt. Osobowość zaburzona.

Foto: Tomasz Zakrzewski