Doktor habilitowany sztuk plastycznych, projektantka, profesor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.
Tworzy scenografię do spektakli teatralnych i koncertów muzycznych m. in. dla Teatru Korez: dekoracje i kostiumy do Ballad kochanków i morderców” wg Nica Cave’a, Cholonka wg Janoscha (spektakl nagrodzony ZŁOTĄ MASKĄ) i Kometa, czyli ten okrutny wiek XX wg Jaromira Nohavicy (ZŁOTA MASKA za scenografię). Dla Teatru Aktora i Lalki „Ateneum” w Katowicach do Tezeusza i Ariadny (ZŁOTA MASKA za scenografię). Dla Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego projektowała scenografie do spektakli w reż. R. Talarczyka: Underground i Piąta strona świata wg Kazimierza Kutza, Historii Żołnierza (wspólnie ze studentami Natalią Łajszczak i Maciejem Połczyńskim) oraz wyreżyserowanej przez W. Patlewicza sztuki W popielniczce diament.
Jest autorką typograficznych instalacji multimedialnych do esejów scenicznych Tadeusza Sławka i Bogdana Mizerskiego, koncertów scenicznych Kwartetu Śląskiego oraz Crave Sarah Kane i Air E. E. Cummingsa do kompozycji Stanisława Bromboszcza, pokazywanych w Tetrze Korez w Katowicach i NOSPR, a także instalacji Meduza dla Muzeum Fotografii w Krakowie.
Projektowała identyfikację graficzną spektakli dla Teatru Rozrywki, festiwali muzycznych NOSPR, Kwartetu Śląskiego i Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej prace pokazywane były w 2008 na sympozjum „Liguid Page” w Tate Britain w Londynie i stanowią element wystawy Moving Type Exhibition prezentowanej w Gutenberg Museum w Mainz w 2011, a obecnie podróżującej po Europie.
Dokumentację Air pokazano również na Pinselstrich vs. Megapixel Medien- /Kunst aus Warschau w Dreznie 2013.
Jest autorką licznych artykułów poświęconych projektowaniu graficznemu i reprezentantką Polski na Międzynarodowym Forum ATypI.
 
Foto: Nathalie Olko
PAWEŁ DOMAGAŁA
TOUR 2

Po ogromnym sukcesie wiosennej trasy koncertowej, na którą bilety wyprzedały się na długo przed pierwszym koncertem, Paweł Domagała przygotował dla fanów jesienną, znacznie dłuższą serię koncertów.

Lista miast, obejmująca ponad 20 pozycji, zawiera zarówno największe ośrodki, gdzie wielu fanom nie udało się dostać na wiosenny koncert, jak również mniejsze miasta, skąd spływały zaproszenia od licznych odbiorców, którzy chcieliby usłyszeć album na żywo.

Debiutancki album Pawła Domagały „Opowiem Ci o mnie”, który ukazał się w październiku 2016, spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności i zyskał już status Złotej Płyty.
Jesienna trasa będzie zatem okazją do celebrowania rocznicy debiutu wokalisty, który na to wydarzenie postanowił przygotować specjalne – winylowe wydanie albumu.


500 LAT REFORMACJI
 
W Polsce najwięcej ewangelików mieszka na Śląsku. W tym roku przeżywają wielkie święto. 500 lat temu Marcin Luter ogłosił swe słynne tezy, które miały doprowadzić do odnowy w upadającym moralnie Kościele Powszechnym, a stały się źródłem podziału wśród chrześcijan. Opowiemy - przede wszystkim w kontekście historii Śląska - dlaczego tak się stało i dlaczego było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach nowożytnej Europy.
Ten wieczór bynajmniej nie będzie miał charakteru religijnego. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od przekonań. Luter mówił, że „kto śpiewa, ten jakby podwójnie się modlił”. Będzie więc wspaniała muzyka i chór, poezja, refleksja filozoficzna i historyczna. I znakomici goście.


Bielsko-Biała. Jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. Foto: Arkadiusz Ławrywianiec.

PARTNER MEDIALNY:Miro Gavran
MĄŻ MOJEJ ŻONY
Formacja Artystyczna KANDYD 2
 
Mieszkającego od kilku lat we Frankfurcie Ślązaka, niejakiego Zeflika, odwiedza przybysz z Warszawy, niejaki Edmund. Mężczyźni nie znają się wcale, lecz łączy ich – co okazuje się w trakcie wizyty – istotna rzecz: kobieta. Dokładniej mówiąc, wspólna żona Helena.
 
Jak poradzą sobie z tym problemem? Czy w jego rozwiązaniu pomogą butelki wypitego alkoholu? Co wyniknie z ich niezwykłego spotkania?
 
Sztuki Gavrana od ponad dwudziestu lat odbywają triumfalny pochód przez sceny całego świata. Także w Polsce cieszą się zasłużonym powodzeniem. Komedia Mąż mojej żony stanowi z pewnością jedno z największych osiągnięć chorwackiego dramaturga. Komedia Mąż mojej żony gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, proponuje również odrobinę refleksji na temat kondycji współczesnego mężczyzny, jak i relacji damsko-męskich w dzisiejszym świecie.


 
reżyseria: Henryk Adamek
występują:
Dariusz Niebudek
Dariusz Wiktorowicz
 


POKAZ MODY ŚLĄSKIEJ

Ten tytuł można odczytywać metaforycznie. Bo na naszym „wybiegu” nie modelki i modele będą najważniejsi i nie najnowsze style, lecz historia ubiorów i strojów, odświętnych i codziennych, jakie noszono na Górnym Śląsku przez ostatnich 150 lat. Oczywiście zaprezentujemy m.in. legendarne „chopionki” i wyjaśnimy, czym był strój rozbarski. Pokaz będą komentowali historycy, muzealnicy i etnografowie.

Dodatkową atrakcją będą prace Aleksandry Malczyk z Ornontowic, która w ramach Jakla Design stworzyła autorskie projekty kobiecych żakietów, inspirowanych właśnie rodzimą historią. Czy te stylizacje się spodobają? Nie mamy wątpliwości. Trzeba je tylko koniecznie zobaczyć, a niektóre z pań – być może – zechcą je przymierzyć i nosić!
          

Kolorowa fotografia sprzed prawie 100 lat.

Ze zbiorów Piotra Mankiewicza (Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie)

SPONSORZY I PARTNERZY: