1
Tadeusz Ryłko
„Trala Trala Tralalińscy”
muzyka – Jerzy Lic, Halina Staszek-Jędrzejkowska
wiersze – Julian Tuwin
reżyseria – Tadeusz Ryłko
choreografia – Marta Bochenek, Julian Hasiej
scenografia – Jacek Zagajewski
kierownictwo muzyczne – Halina Staszek-Jędrzejkowska
premiera: 20 października 1984
ostatni spektakl: 4 czerwca 1988
liczba spektakli: 160
liczba widzów: 87.199
2
„Nikiformy”
wg Edwarda Redlińskiego
układ tekstu i inscenizacja – Piotr Cieślak
reżyseria – Dariusz Miłkowski
scenografia – Paweł Dobrzycki
premiera: 31 grudnia 1984 (wznowienie: grudzień 1986)
ostatni spektakl: 13 września 1987
liczba spektakli: 35
liczba widzów: 2.439
3
Cy Coleman, Michael Bennett, Dorothy Fields
„Huśtawka”
(Seesaw)
wg sztuki Williama Gibsona „Dwoje na huśtawce”
przekład – Wojciech Młynarski
reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia – Zofia Rudnicka
scenografia – Jacek Zagajewski
kostiumy – Anna Rachel
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 7 grudnia 1985
ostatni spektakl: 24 kwietnia 1987
liczba spektakli: 50
liczba widzów: 10.725
4
Carlo Gozzi
„Księżniczka Turandot”
(„Turandot”)
przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu
przekład – Emil Zegadłowicz, Andrzej Waligórski
muzyka – Jan Wierzbica
reżyseria – Dariusz Miłkowski
ruch sceniczny – Jerzy Kozłowski
scenografia – Małgorzata Czerwińska
kostiumy – Anna Rachel
premiera: 10 stycznia 1986
liczba spektakli: 14
liczba widzów: 6.434
5
Maciej Małecki, Agnieszka Osiecka
„Apetyt na czereśnie”
reżyseria – Dariusz Miłkowski
choreografia – Zofia Rudnicka
scenografia – Bogusław Cichocki
premiera: 3 kwietnia 1987
ostatni spektakl: 29 kwietnia 1988
liczba spektakli: 37
liczba widzów: 7.987
6
Tadeusz Ryłko
„Dzisiaj wielki bal w operze”
wg Juliana Tuwima
muzyka – Tadeusz Woźniak
adaptacja i reżyseria – Tadeusz Ryłko
choreografia – Julian Hasiej
scenografia – Jacek Zagajewski
polska prapremiera: 6 czerwca 1987
ostatni spektakl: 26 czerwca 1988
liczba spektakli: 48
liczba widzów: 13.058
7
Aleksiej Rybnikow, Andriej Wozniesienski
„Ocean Niespokojny”
(„Junona” i „Awos”)
przekład – Józef Waczków
reżyseria – Zbigniew Marek Hass
choreografia – Julian Hasiej
scenografia – Bogusław Cichocki
kostiumy – Barbara Ptak
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik, Jan Wierzbica
polska prapremiera: 13 listopada 1987
ostatni spektakl: 13 grudnia 1996
liczba spektakli: 97
liczba widzów: 38.411
8
Lucjan Rydel
„Betlejem Polskie”
opracowanie i uzupełnienie tekstu – Lucyna Legut, Marcel Kochańczyk
muzyka – Henryk Wieczyński, Jan Wierzbica
reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia – Zygmunt Kamiński
scenografia – Marcel Kochańczyk
kierownictwo muzyczne – Jan Wierzbica
premiera: 12 grudnia 1987
ostatni spektakl: 15 lutego 1991
liczba spektakli: 132
liczba widzów: 47.942
9
Tadeusz Ryłko
„Lis Przechera”
wg J. W. Goethego
muzyka – Jan Wierzbica
przekład – Leopold Staff
teksty piosenek – Tadeusz Ryłko
adaptacja i inscenizacja – Tadeusz Ryłko
ruch sceniczny – Julian Hasiej
scenografia – Kazimierz Wiśniak
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 9 kwietnia 1988
ostatni spektakl: 8 marca 1989
liczba spektakli: 40
liczba widzów: 11.666
10
„Jeszcze w zielone gramy”
muzyka – Aleksander Bem, Jerzy Derfel, Piotr Figiel, Wojciech Głuch, Włodzimierz Gulgowski, Włodzimierz Korcz, Maciej Małecki, Jerzy Matuszkiewicz, Roman Orłow, Marek Sart, Janusz Sent, Janusz Stokłosa, Tadeusz Suchocki, Jacek Szczygieł, Jerzy Wasowski, Andrzej Żylis
teksty piosenek – Wojciech Młynarski
scenariusz, choreografia, reżyseria – Tadeusz Wiśniewski
scenografia – Marian Jankowski
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 30 czerwca 1988
ostatni spektakl: 10 maja 1989
liczba spektakli: 29
liczba widzów: 7.460
ZŁOTA MASKA 1989 dla Elżbiety Okupskiej
11
Marcel Kochańczyk
„Kraina Sto Piątej tajemnicy”
wg Zbigniewa Żakiewicza
muzyka – Andrzej Głowiński
adaptacja – Lucyna Legut
inscenizacja plastyczna – Marcel Kochańczyk, Jadwiga Pożakowska
reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia – Zofia Kuleszanka
kierownictwo muzyczne – Jan Wierzbica
premiera: 16 października 1988
ostatni spektakl: 14 czerwca 1991
liczba spektakli: 147
liczba widzów: 58.465
12
Jaroslav Ježek, Jan Werich, Jiři Voskovec
„Kat i błazen”
(„Kat a blazen”)
przekład – Edmund Polak, Jan Kulczyński
teksty piosenek – Marcin Wolski, Jerzy Makselon
reżyseria – Miro Prochazka
choreografia – Frank Towen
scenografia – Bogusław Cichocki
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 18 marca 1989
ostatni spektakl: 15 listopada 1989
liczba spektakli: 20
liczba widzów: 5.692
13
Tom Jones, Harvey Schmidt
„Dwa razy tak”
(„I do, I do”)
przekład – Antoni Marianowicz, Janusz Minkiewicz
reżyseria – Jacek Chmielnik
ruch sceniczny – Tadeusz Wiśniewski
scenografia – Leszek Rybarczyk
kostiumy – Anna Sekuła
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 29 kwietnia 1989
ostatni spektakl: 11 maja 1990
liczba spektakli: 39
liczba widzów: 7.021
14
Józef Skwark
Muzyka: Kurt Weill
reżyseria – Józef Skwark
scenografia – Anna Sekuła
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 24 czerwca 1989 (pierwsza premiera w nieistniejącej już kawiarni „Antrakt”)
ostatni spektakl: 24 czerwca 1990
liczba spektakli: 47
liczba widzów: 2.517
15
Jerzy Makselon
„Cicha noc...”
Wieczór kolęd
reżyseria – Jerzy Makselon
choreografia – Julian Hasiej
scenografia – Bogusław Cichocki
kierownictwo muzyczne – Jan Wierzbica
premiera: 26 grudnia 1989
ostatni spektakl: 19 stycznia 1992
liczba spektakli: 52
liczba widzów: 2.547
16
Wojciech Dzieduszycki
„W Stryjskim Parku na festyni”
reżyseria – Halina Dzieduszycka
ruch sceniczny – Julian Hasiej
scenografia – Barbara Ptak
kierownictwo muzyczne – Jan Wierzbica
premiera: 13 stycznia 1990 (Scena w kawiarni Antrakt)
ostatni spektakl: 16 maja 1992
liczba spektakli: 70
liczba widzów: 7.208
17
Kurt Weill, Bertolt Brecht
„Opera za trzy grosze”
(„Die Dreigroschenoper”)
przekład – Bruno Winawer, Władysław Broniewski, Barbara Witek-Swinarska
reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia – Wojciech Misiuro
scenografia – Marcel Kochańczyk
kostiumy – Dorota Morawetz
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik, Piotr Łobos
premiera: 24 marca 1990
ostatni spektakl: 30 października 1991
liczba spektakli: 53
liczba widzów: 14.799
18
John Littlewood, Charles Chilton, Ted Allan
„Rozkoszna wojna”
(„Oh! What a lovely war!”)
przekład i adaptacja – Gustaw Gottesman
teksty piosenek – Andrzej Jarecki
reżyseria – Józef Skwark
choreografia – Henryk Rutkowski
scenografia – Jan Banucha
premiera: 9 czerwca 1990
ostatni spektakl: 17 czerwca 1992
liczba spektakli: 55
liczba widzów: 12.959
ZŁOTA MASKA 1991 dla Jacentego Jędrusika za rolę Konferansjera / Generała Haiga
19
Leon Schiller
„Kram z piosenkami”
reżyseria – Jacenty Jędrusik
choreografia – Anna Majer
scenografia – Jacek Zagajewski
kostiumy – Barbara Ptak
kierownictwo muzyczne – Jan Wierzbica
premiera: 25 listopada 1990
ostatni spektakl: 11 czerwca 1992
liczba spektakli: 50
liczba widzów: 11.618
20
Marian Hemar
„Firma”
przekład – Aleksander Bardini
reżyseria – Maciej Korwin
scenografia – Iwona E. Dietrich
premiera: 14 marca 1991 (Scena w kawiarni Antrakt)
ostatni spektakl: 21 czerwca 1992
liczba spektakli: 33
liczba widzów: 2.308
21
Józef Skwark
„Muzyka: Werner Richard Heymann”
reżyseria – Józef Skwark
choreografia – Henryk Rutkowski
scenografia – Grażyna Żubrowska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 12 maja 1991 (Scena w kawiarni Antrakt)
ostatni spektakl: 4 czerwca 1993
liczba spektakli: 42
liczba widzów: 1.890
22
Harold Arlen, E. Y. Harburg, John Kane
„Czarodziej z krainy Oz”
(„The Wizard of Oz”)
wg L. Franka Bauma
muzyka ilustracyjna – Herbert Stothart
przekład – Mariusz Arno Jaworowski
teksty piosenek – Antoni Marianowicz
reżyseria – Dariusz Miłkowski
choreografia – Zofia Rudnicka
scenografia – Kazimierz Wiśniak
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 6 grudnia 1991
ostatni spektakl: 12 czerwca 1998
liczba spektakli: 148
liczba widzów: 60.107
23
Bogdan Rudnicki
„Monachomachia”
wg Ignacego Krasickiego
muzyka – Janusz Grzywacz
reżyseria – Jerzy Zoń
choreografia – Henryk Konwiński
opracowanie scenograficzne – Anna Pomorska, Jerzy Zoń
kostiumy – Anna Pomorska
premiera: 18 lutego 1992
ostatni spektakl: 4 czerwca 1993
liczba spektakli: 40
liczba widzów: 10.840
ZŁOTA MASKA 1992 dla Henryka Konwińskiego za choreografię (również za choreografię w „Tańcach Połowieckich” – Opera Śląska Bytom)
24
Jerzy Bielunas
„Złota różdżka”
muzyka – Marek Materna
reżyseria – Jerzy Bielunas
scenografia – Elżbieta Terlikowska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 20 marca 1992 (Scena w kawiarni Antrakt)
ostatni spektakl: 19 listopada 1993
liczba spektakli: 24
liczba widzów: 1.325
25
Zofia Rudnicka
„Słowik cesarza”
na motywach baśni Jana Christiana Andersena
muzyka – Jadwiga Szajna-Lewandowska
reżyseria, choreografia – Zofia Rudnicka
scenografia – Zofia de Ines
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 31 maja 1992
ostatni spektakl: 13 stycznia 1994
liczba spektakli: 45
liczba widzów: 12.608
ZŁOTA MASKA 1993 dla Zofii de Ines za scenografię i kostiumy
26
John Kander, Joe Masteroff, Fred Ebb
„Cabaret”
(„Cabaret”)
przekład – Kazimierz Piotrowski, Wojciech Młynarski
inscenizacja, reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia – Henryk Konwiński
scenografia – Bogusław Cichocki
kostiumy – Dorota Morawetz
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 18 września 1992
ostatni spektakl: 1 grudnia 2002
liczba spektakli: 150
liczba widzów: 42.330
Tytuł „SPEKTAKL SEZONU 1992/1993”
ZŁOTA MASKA 1993 dla Marcela Kochańczyka za reżyserię
SPECJALNA ZŁOTA MASKA 1993 im. red. Barbary Sośnierz dla Jacentego Jędrusika za rolę Mistrza Ceremonii
ZŁOTA MASKA 1993 dla Elżbiety Okupskiej za rolę Freulein Schneider (również za rolę Walerii Ciągiewicz w spektaklu „Łotrzyce” – Teatr Rozrywki)
DYPLOM HONOROWY dla Haliny Mattheus za artystyczne wykonawstwo kostiumów

27
Wiktor Osiecki, Agnieszka Osiecka
„Łotrzyce”
reżyseria – Grzegorz Stanisławiak
scenografia – Dorota Morawetz
opracowanie muzyczne – Jan Wierzbica
premiera: 25 listopada 1992 (Scena w kawiarni Antrakt)
ostatni spektakl: 14 października 1993
liczba spektakli: 22
liczba widzów: 1.345
ZŁOTA MASKA 1993 dla Elżbiety Okupskiej za Walerii Ciągiewicz w spektaklu „Lotrzyce” (również za rolę Freulein Schneider w „Cabarecie” – Teatr Rozrywki)
28
Józef Skwark
„Kurt Tucholsky: duże z pianką”
muzyka – Olaf Bienert, Friedrich Hollaender, Werner Richard Heymann i in.
przekład – Jerzy Makselon
reżyseria – Józef Skwark
scenografia – Bogusław Cichocki
premiera: 30 stycznia 1993 (Scena w kawiarni Antrakt)
ostatni spektakl: 17 lutego 1994
liczba spektakli: 21
liczba widzów: 1.414
29
Józef Szajna
„Ślady”
muzyka – Aleksander Lasoń
reżyseria, scenografia – Józef Szajna
prapremiera: 3 kwietnia 1993
ostatni spektakl: 10 stycznia 1999
liczba spektakli: 40
liczba widzów: 8.835
ZŁOTA MASKA 1994 dla Józefa Szajny
30
Bogusław Schaeffer
„Kaczo”
reżyseria – Józef Skwark
scenografia – Bogusław Cichocki
premiera: 19 czerwca 1993 (Galeria Antrakt)
ostatni spektakl: 5 stycznia 1995
liczba spektakli: 21
liczba widzów: 1.654
31
Carlo Gozzi
„Księżniczka Turandot”
(„Turandot”)
przekład – Emil Zegadłowicz
teksty piosenek – Jerzy Makselon
reżyseria – Dariusz Miłkowski
choreografia – Henryk Konwiński
scenografia – Elżbieta Terlikowska
opracowanie muzyczne – Ewa Mentel
premiera: 18 września 1993
ostatni spektakl: 22 czerwca 1999
liczba spektakli: 69
liczba widzów: 22.035
ZŁOTA MASKA 1994 dla Elżbiety Terlikowskiej za scenografię
32
Jerry Bock, Joseph Stein, Sheldon Harnick
„Skrzypek na dachu”
(„Fiddler Of The Roof”)
przekład – Antoni Marianowicz
reżyseria – Marcel Kochańczyk
współpraca reżyserska – Henryk Konwiński
choreografia – Henryk Konwiński
scenografia – Marcel Kochańczyk
kostiumy – Barbara Ptak
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik, Leopold Kozłowski
premiera: 28 listopada 1993
Tytuł „SPEKTAKL SEZONU 1993/1994”
ZŁOTA MASKA 1994 dla Stanisława Ptaka za rolę Tewje-Mleczarza
SPECJALNA ZŁOTA MASKA 1994 im. red. Barbary Sośnierz dla Henryka Konwińskiego za choreografię (również za choreografię baletów „Sny i Zderzenia” – Opera Śląska w Bytomiu)

33
Georg Kreilsler
„Dziś wieczorem Lola Blau”
(„Heute Abend: Lola Blau”)
przekład – Karolina Bikont
teksty piosenek – Andrzej Ozga
reżyseria – Marcel Kochańczyk
współpraca choreograficzna – Ewa Czekalska
scenografia – Elżbieta Terlikowska
premiera: 13 grudnia 1993 (Galeria Antrakt)
ostatni spektakl: 14 maja 1995
liczba spektakli: 51
liczba widzów: 3.111
34
Henryka Królikowska, Maciej Wojtyszko
„Ania z Zielonego Wzgórza”
(Anne Of Green Gabies)
wg Lucy Maud Montgomery
adaptacja – Henryka Królikowska, Maciej Wojtyszko
teksty piosenek – Maciej Wojtyszko
muzyka – Zbigniew Karnecki
reżyseria – Maciej Korwin
choreografia – Janina Niesobska
scenografia – Jacek Zagajewski
kierownictwo muzyczne – Ewa Mentel
premiera: 12 lutego 1994
ostatni spektakl: 6 października 2001
liczba spektakli: 318
liczba widzów: 139.366
ZŁOTA MASKA 1994 dla Izabelli Malik za rolę Ani Shirley
35
Zofia Rudnicka
„Karnawał zwierząt”
(„Die Puppenfee”, „Carnaval des animaux”)
muzyka – Josef Bayer, Camille Sain-Seäns
inscenizacja i choreografia – Zofia Rudnicka
scenografia – Jerzy Rudzki
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 8 maja 1994
ostatni spektakl: 3 grudnia 2000
liczba spektakli: 85
liczba widzów: 38.260
36
Andrew Lloyd Webber, Tim Rice
„Evita”
(„Evita”)
przekład – Andrzej Ozga
inscenizacja i reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia – Przemysław Śliwa
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Dorota Morawetz
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
polska prapremiera: 11 grudnia 1994
ostatni spektakl: 17 grudnia 2004
liczba spektakli: 172
liczba widzów: 60.530
SPECJALNA ZŁOTA MASKA 1995 im. red. Barbary Sośnierz dla Marii Meyer za rolę Evity
ZŁOTA MASKA dla Krzysztofa Respondka za rolę Che Guevary

37
Jan Maklakiewicz, Leon Schiller
„Pastorałka”
reżyseria – Dariusz Miłkowski
choreografia – Przemysław Śliwa
scenografia – Jacek Zagajewski
kierownictwo muzyczne – Jan Wierzbica
premiera: 15 stycznia 1995
ostatni spektakl: 5 lutego 1997
liczba spektakli: 34
liczba widzów: 7.112
38
Andrzej Bubień
„Uczciwe życie”
muzyka – Paul Dessau, Kurt Weill
teksty piosenek – Bertold Brecht
przekład – Władysław Broniewski, Witold Wirpsza, Robert Stiller, Ewa Życieńska, Edmund Misiołek, Jacek St. Buras
reżyseria – Andrzej Bubień
choreografia – Olga Wąchała
scenografia – Elżbieta Terlikowska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 9 czerwca 1995
ostatni spektakl: 7 maja 1996
liczba spektakli: 9
liczba widzów: 1.507
39
Ray Cooney
„Okno na Parlament”
(„Out Of Order”)
przekład – Elżbieta Woźniak
reżyseria – Maciej Korwin
scenografia – Jacek Zagajewski
premiera: 25 czerwca 1995
ostatni spektakl: 2 czerwca 2007
liczba spektakli: 190
liczba widzów: 59.532
40
Dan Goggin
„Nunsense”
(„Nunsense”)
przekład – Janusz Delf
teksty piosenek – Andrzej Ozga
reżyseria, scenografia – Marcel Kochańczyk
choreografia – Zofia Rudnicka
kierownictwo muzyczne – Ewa Mentel, Jerzy Jarosik
premiera: 24 września 1995
ostatni spektakl: 28 maja 1997
liczba spektakli: 31
liczba widzów: 9.298
41
Alfred Jarry
„Ubu król czyli Polacy”
(„Ubu roi ou les Polonais”)
przekład – Tadeusz Boy Żeleński
muzyka – Jerzy Adam Nowak
reżyseria – Andrzej Bubień
ruch sceniczny – Olga Wąchała
scenografia – Elżbieta Terlikowska
premiera: 27 stycznia 1996
ostatni spektakl: 30 października 1997
liczba spektakli: 16
liczba widzów: 3.427
ZŁOTA MASKA 1996 dla Elżbieta Okupskiej za rolę Ubicy
42
Aleksiej Rybnikow, Andriej Wozniesienski
„Ocean Niespokojny”
(„Junona”i „Awos”)
przekład – Józef Waczków
reżyseria – Dariusz Miłkowski
choreografia – Julian Hasiej
scenografia – Bogusław Cichocki
kostiumy – Barbara Ptak
kierownictwo muzyczne – Ewa Mentel, Jerzy Jarosik
premiera: 20 kwietnia 1996
ostatni spektakl: 11 października 1997
liczba spektakli: 23
liczba widzów: 7.137
ZŁOTA MASKA 1997 dla Cezarego Jakubickiego za rolę Jurodiwego
43
Zofia Rudnicka
„Gershwin”
muzyka – George Gershwin
inscenizacja, choreografia – Zofia Rudnicka
scenografia – Jerzy Rudzki
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 21 czerwca 1996
(wznowienie z nowym pierwszym aktem: 13 grudnia 1998)
ostatni spektakl: 27 kwietnia 1999
liczba spektakli: 26
liczba widzów: 8.224
ZŁOTA MASKA 1997 dla Marty Tadli za interpretację piosenek
44
Łukasz Czuj
„Tango Oberiu. 1928.
Rewia pure nonsense z ponurym zakończeniem”

muzyka – Dominik Pietraszko
reżyseria – Łukasz Czuj
ruch sceniczny – Jacek Tomasik
scenografia – Michał Urban
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
prapremiera: 22 lutego 1997 (Galeria Antrakt)
ostatni spektakl: 22 marca 1999
liczba spektakli: 30
liczba widzów: 2.900
45
Mitch Leigh, Dale Wasserman, Joe Darion
„Człowiek z La Manchy”
(„Man Of La Mancha)
przekład – Antoni Marianowicz, Janusz Minkiewicz
opracowanie tekstu, reżyseria – Józef Opalski
choreografia – Julian Hasiej
scenografia – Marek Braun
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 15 marca 1997
ostatni spektakl: 10 września 2001
liczba spektakli: 58
liczba widzów: 17.075
ZŁOTA MASKA 1998 dla Stanisława Ptaka za rolę Don Kichota / Cervantesa
46
John Kander, Terrence McNally, Fred Ebb
„Pocałunek kobiety-pająka”
(„Kiss Of The Spider-woman”)
przekład – Michał Ronikier
teksty piosenek – Andrzej Ozga
reżyseria – Tomasz Obara
choreografia – Henryk Konwiński
scenografia – Andrzej Witkowski
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 30 listopada 1997
ostatni spektakl: 22 stycznia 1999
liczba spektakli: 28
liczba widzów: 7.470
47
Ewa Bułhak, Irena Jun
„Yourcenar”
wg Marguerite Yourcenar
muzyka – Aleksander Lasoń
reżyseria – Ewa Bułhak
scenografia – Barbara Falender
premiera: 20 listopada 1997 (Galeria Antrakt)
ostatni spektakl: 4 marca 1998
liczba spektakli: 7
liczba widzów: 359
48
William Szekspir
„Sen nocy letniej”
(„A Midsummer-night's Dream”)
przekład – Stanisław Barańczak
muzyka – Henryk Gembalski
inscenizacja i reżyseria – Jacek Zembrzuski
scenografia – Jacek Zembrzuski
kostiumy – Aleksandra Płonka
premiera: 1 marca 1998
ostatni spektakl: 8 stycznia 1999
liczba spektakli: 14
liczba widzów: 3.173
49
Robert Talarczyk
„Ptasiek”
(„Birdy”)
wg Williama Whartona
adaptacja – Robert Talarczyk
muzyka – Marcin Pospieszalski
reżyseria – Mirosław Książek, Robert Talarczyk
opieka artystyczna – Dariusz Miłkowski
scenografia – Michał Urban
premiera: 15 maja 1998 (Scena w Galerii)
ostatni spektakl: 27 listopada 1999
liczba spektakli: 50
liczba widzów: 2.103
50
„12 scen z Hamleta”
wg Williama Szekspira
przekład – Stanisław Barańczak
reżyseria – Maciej Ferlak
premiera: 1 listopada 1998 (Scena na Budowie)
ostatni spektakl: 28 maja 1999
liczba spektakli: 19
liczba widzów: 1.001
51
Katarzyna Gaertner, Ernest Bryll
„Na szkle malowane”
reżyseria – Józef Skwark
choreografia – Wiktoria i Andrzej Morawiec
scenografia – Elżbieta Terlikowska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 7 marca 1999
ostatni spektakl: 11 maja 2000
liczba spektakli: 32
liczba widzów: 8.698
52
Richard O'Brien
„The Rocky Horror Show”
(„The Rocky Horror Show”)
przekład – Michał Ronikier
teksty piosenek – Andrzej Ozga
inscenizacja i reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia i współpraca reżyserska – Henryk Konwiński
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Zofia de Ines
kierownictwo muzyczne – Grzegorz Czaja
polska prapremiera: 12 czerwca 1999
ostatni spektakl: 30 października 2007
liczba spektakli: 180
liczba widzów: 60.684
53
Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield
„Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej formie”
(„The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)”
przekład – Włodzimierz Kaczkowski
muzyka – Grzegorz Czaja
reżyseria – zespołowa: Jacenty Jędrusik, Mirosław Książek, Robert Talarczyk
scenografia – Anna Pomorska
premiera: 18 listopada 1999
ostatni spektakl: 25 kwietnia 2007
liczba spektakli: 153
liczba widzów: 48.701
54
Andrew Lloyd Webber, Tim Rice
„Jesus Christ Superstar”
(„Jesus Christ Superstar”)
przekład – Wojciech Młynarski, Piotr Szymański
inscenizacja, reżyseria – Marcel Kochańczyk
choreografia i współpraca reżyserska – Jarosław Staniek
scenografia – Grzegorz Policiński
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 28 kwietnia 2000
ZŁOTA MASKA 2001 dla Janusza Radka za rolę Judasza

Nagroda Publiczności na II Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni 2009, za najlepszą rolę męską dla Janusza Radka
Prywatna Nagroda Prezydenta Gdyni na II Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni 2009 dla Marty Tadli

55
Joshua Williams
„Canterville Ghost”

(„Canterville Ghost”)
wg Oscara Wilde'a
przekład – Michał Dzierża
reżyseria – Joshua Williams
kierownictwo muzyczne – Joseph Herter
premiera: 31 października 2000 – wersja koncertowa
ostatni spektakl: 2 listopada 2000
liczba spektakli: 3
liczba widzów: 1.899
56
Michel Tremblay
„Szwagierki”
(„Les Belles Soeurs”)
przekład – Józef Kwaterko
adaptacja – Michał Znaniecki
teksty piosenek –Roman Kołakowski
muzyka – Hadrian Filip Tabęcki
reżyseria – Michał Znaniecki
choreografia – Izadora Weiss
scenografia – Michał Znaniecki
kostiumy – Barbara Ptak
kierownictwo muzyczne – Hadrian Filip Tabęcki
premiera: 2 grudnia 2000
ostatni spektakl: 17 maja 2002
liczba spektakli: 28
liczba widzów: 7.697
57
Bogdan Ciosek
„Zbrodnia i kara”
wg Fiodora Dostojewskiego
przekład – Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
muzyka – Janusz Grzywacz
adaptacja i reżyseria – Bogdan Ciosek
scenografia – Andrzej Witkowski
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 9 marca 2001 (Widownia na Scenie)
ostatni spektakl: 28 października 2003
liczba spektakli: 107
liczba widzów: 26.455
58
Jerzy Bielunas
„W 80 dni dookoła świata po stu latach”
wg Julisza Verne'a
muzyka – Mateusz Pospieszalski
reżyseria – Jerzy Bielunas
choreografia – Janina Niesobska
scenografia – Elżbieta Terlikowska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 18 marca 2001
ostatni spektakl: 20.03.2009
liczba spektakli: 170
liczba widzów: 68.955
ZŁOTA MASKA 2002 dla Mateusza Pospieszalskiego za muzykę
ZŁOTA MASKA 2002 dla Elżbiety Terlikowskiej za scenografię

59
Michał Ratyński
„Madame Thérèse”
wg Blaise'a Cendrarsa
przekład, adaptacja i reżyseria – Michał Ratyński
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Magdalena Maciejewska
prapremiera: 29 marca 2001 (Scena w Galerii)
ostatni spektakl: 19 września 2004
liczba spektakli: 42
liczba widzów: 2.244
ZŁOTA MASKA 2002 dla Elżbiety Okupskiej za rolę Thérèse
60
Agnieszka Koecher-Hensel
„Pan Plamka i jego kot”
na motywach opowiadania Carolyn Sloan
muzyka – Krzesimir Dębski
reżyseria – Dariusz Miłkowski
choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć
scenografia – Jerzy Rudzki
opracowanie muzyczne – Rafał Smoleń
premiera: 9 czerwca 2001
ostatni spektakl: 29 maja 2013
61
Jan Maciejowski
„Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy”
koprodukcja Teatru Marii Meyer MA SCALA i Teatru Rozrywki w Chorzowie
reżyseria – Jan Maciejowski
scenografia i kostiumy – Jerzy Rudzki
choreografia – Henryk Konwiński
prapremiera: 27 marca 2002
ostatni spektakl: 13 listopada 2004
liczba spektakli: 26
liczba widzów: 2.062
62
Michał Ratyński
„Rumbugiługi.
Wieczór przebojów dużych i największych czyli nie zapominaj sióstr Andrew”

reżyseria – Michał Ratyński
choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Dorota Roqueplo
kierownictwo muzyczne – Rafał Smoleń
premiera: 21 czerwca 2002
ostatni spektakl: 12 listopada 2004
liczba spektakli: 27
liczba widzów: 5.387
63
Włodzimierz Korcz, Henryka Królikowska, Wojciech Młynarski
„Dyzma – musical”
wg Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
reżyseria – Laco Adamik
choreografia – Henryk Konwiński
scenografia – Barbara Kędzierska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 27 września 2002
ostatni spektakl: 9 września 2012
liczba spektakli: 102
liczba widzów: 31.358
ZŁOTA MASKA i tytuł „SPEKTAKL SEZONU 2002/2003”
ZŁOTA MASKA 2003 dla Adama Baumanna za rolę Kunickiego (również za rolę Ojca w „Pułapce” – Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach)

64
Bogdan Ciosek
„Ja, Josephine”
teksty piosenek – Józef Opalski, Bogdan Ciosek
reżyseria – Bogdan Ciosek
choreografia – Przemysław Śliwa
scenografia – Andrzej Witkowski
kierownictwo muzyczne – Andrzej Marko
premiera: 7 lutego 2003 (Widownia na scenie)
ostatni spektakl: 20 czerwca 2004
liczba spektakli: 25
liczba widzów: 2.715
65
Philip King
„O co biega?”
(„See How They Run”)
przekład – Bożena Sławińska
reżyseria – Maciej Korwin
współpraca reżyserska – Jacenty Jędrusik
scenografia – Grzegorz Policiński
kostiumy – Elżbieta Terlikowska
premiera: 28 czerwca 2003
ostatni spektakl: 25.02.2009
liczba spektakli: 78
liczba widzów: 23.467
66
Willy Russell
„Shirley Valentine”
przekład – Małgorzata Semil
reżyseria – Dariusz Miłkowski
scenografia – Jacek Zagajewski
premiera: 27 września 2003 (Scena w Galerii)
ostatni spektakl: 17 lutego 2010
liczba spektakli: 125
liczba widzów: 8.147

Nominacja do ZŁOTEJ MASKI dla Małgorzaty Gadeckiej
67
Krzesimir Dębski, Zofia Rudnicka, Jerzy Rudzki
„Rudolf Valentino”
inscenizacja i choreografia – Zofia Rudnicka
scenografia – Jerzy Rudzki
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
prapremiera: 11 października 2003
ostatni spektakl: 24 lutego 2008
liczba spektakli: 36
liczba widzów: 21.114
ZŁOTA MASKA 2004 dla Zofii Rudnickiej za choreografię
68
Bernard Slade
„Po latach o tej samej porze”
(Same Time, Another Year”)
przekład – Elżbieta Woźniak
reżyseria – Zdzisław Wardejn
scenografia – Jacek Zagajewski
kostiumy – Dorota Roqueplo
premiera: 18 grudnia 2003 (Widownia na Scenie)
ostatni spektakl: 31 maja 2004
liczba spektakli: 14
liczba widzów: 1.234
69
Łukasz Czuj
„Bal u Wolanda.
Diaboliada z songami”

wg Michaiła Bułhakowa
przekład – Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
songi Wolanda – Maciej Maleńczuk
reżyseria – Łukasz Czuj
ruch sceniczny – Artur Fredyk
scenografia – Michał Urban
kierownictwo muzyczne – Rafał Smoleń
prapremiera: 13 marca 2004
ostatni spektakl: 11 marca 2006
liczba spektakli: 32
liczba widzów: 13.011
70
Robert Talarczyk
„KRZYK według Jacka Kaczmarskiego”
muzyka – Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński, L. Llach Grande
teksty piosenek – Jacek Kaczmarski
reżyseria – Robert Talarczyk
choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć
scenografia – Elżbieta Terlikowska
kierownictwo muzyczne – Hadrian Filip Tabęcki
prapremiera: 20 listopada 2004

ostatni spektakl: 10 stycznia 2010
liczba spektakli: 49
liczba widzów: 13.375

ZŁOTA MASKA 2005 dla Roberta Talarczyka za kreatywność i wszechstronność adaptacyjnych , reżyserskich i aktorskich w spektaklach: „Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości” (Teatr Gry i Ludzie, Katowice), „KRZYK według Jacka Kaczmarskiego” (Teatr Rozrywki, Chorzów) oraz „Cholonek” (Teatr Korez, Katowice)
ZŁOTA MASKA 2005 dla Katarzyny Aleksander-Kmieć za choreografię

71
Edith Ehrhardt
„Stuku puku. Wszystko jest muzyką”
muzyka – Oliver Hottong
inscenizacja i reżyseria – Edith Ehrhardt
polska prapremiera: 5 marca 2005
ostatni spektakl: 25.04.2008
liczba spektakli: 27
liczba widzów: 5.552
72
Fred Apke
„Odjazd.
Zimna komedia z piosenkami”

(„Wartesaal – Abstellgleis”)
muzyka – Renata Przemyk
teksty piosenek – Anna Saraniecka
przekład – Marta Klubowicz
reżyseria – Fred Apke
ruch sceniczny – Tomasz Dajewski
scenografia – Jacek Zagajewski
kostiumy – Hanna Sibilski
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
prapremiera: 29 października 2005
ostatni spektakl: 5 maja 2006
liczba spektakli: 19
liczba widzów: 3.868
73
Jakub Lewandowski
„Zabawka”

choreografia – Jakub Lewandowski
kostiumy – Elżbieta Terlikowska
prapremiera: 5 stycznia 2006
liczba spektakli: 1
liczba widzów: 147
74
Leonard Bernstein, Arthur Laurents, Stephen Sondheim
„West Side Story”
(„West Side Story”)
przekład – Roman Kołakowski
reżyseria – Laco Adamik
choreografia – Jarosław Staniek
scenografia – Milan David
kostiumy – Dorota Roqueplo
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
premiera: 8 kwietnia 2006
ostatni spektakl: 12 września 2010
liczba spektakli: 67
liczba widzów: 25.397
Nominacja do ZŁOTEJ MASKI: Jarosław Staniek za choreografię.
75
Dorothea Kuehl-Martini
„Marilyn i Papież. Listy między niebem a piekłem”
(„Marilyn an Papst Johannes. Briefe zwischen Himmel un Hoelle”)
koprodukcja Teatru Polonia z Warszawy i Teatru Rozrywki w Chorzowie
przekład – Magdalena Mijalska
adaptacja – Remigiusz Grzela
reżyseria – Marta Ogrodzińska
scenografia – Diana Marszałek
kostiumy – Tomasz Ossoliński
prapremiera: 26 maja 2006 (Widownia na Scenie)
ostatni spektakl: 28 maja 2006
liczba spektakli: 4
liczba widzów: 586
76
Igor Šebo
„Pomalu, a jeszcze raz!”

muzyka – Jiři Toufar
teksty piosenek – Pawel Cmíral, Robert Talarczyk
przekład – Jolanta Król
reżyseria – Robert Talarczyk
choreografia – Jolanta Gabor-Chavez
scenografia – Elżbieta Terlikowska
prapremiera: 29 czerwca 2006 (Scena w Galerii)
Nominacja do ZŁOTEJ MASKI: Robert Talarczyk za reżyserię.
77
Joshua Williams
„Canterville Ghost”
(„Canterville Ghost”)
wg Oscara Wilde'a
przekład – Michał Dzierża
teksty piosenek – Elżbieta Kuryło, Marian Florek
reżyseria – Dariusz Miłkowski
choreografia – Jolanta Gabor-Chavez
scenografia – Marceli Sławiński
kostiumy – Elżbieta Terlikowska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
prapremiera: 4 listopada 2006
ostatni spektakl: 31.10.2008
liczba spektakli: 18
liczba widzów: 6.149
78
Jonathan Larson
„Rent”
przekład – Paweł Marcinkiewicz
reżyseria – Ingmar Villqist
choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Julia Kornacka
współpraca scenograficzna – Marceli Sławiński
zdjęcia filmowe – Adam Sikora
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
polska prapremiera: 22 grudnia 2006
ostatni spektakl: 10 marca 2009
liczba spektakli: 23
liczba widzów: 7.690
Nominacje do ZŁOTYCH MASEK: Anna Sroka za rolę Maureen, Jakub Lewandowski za rolę Angela, Katarzyna Aleksander-Kmieć za choreografię.
ZŁOTA MASKA 2007 dla Anny Sroki za rolę Maureen
79
Douglas Pashley
„SPIN – musical”
przekład – Michał Ronikier
polskie teksty piosenek – Andrzej Ozga
reżyseria – Gunnar Helgason
choreografia – Reija Wäre
scenografia – Grzegorz Policiński
kostiumy – Elżbieta Terlikowska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
polska prapremiera: 30 marca 2007
ostatni spektakl: 13.03.2009
liczba spektakli: 16
liczba widzów: 4.947
80
Zbigniew Krzywański, Jacek Bończyk
„Terapia Jonasza”
reżyseria – Jacek Bończyk, Jarosław Staniek
choreografia – Jarosław Staniek
scenografia – Katarzyna Nesteruk
zdjęcia filmowe – Adam Sikora
kierownictwo muzyczne – Zbigniew Krzywański
prapremiera: 21 kwietnia 2007
ostatni spektakl: 10.05.2009
liczba spektakli: 24
liczba widzów: 6.235
81
Frank Wildhorn, Leslie Bricuse
„Jekyll & Hyde”
przekład – Michał Ronikier
polskie teksty piosenek – Michał Rusinek
reżyseria – Michał Znaniecki
choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć
scenografia – Paweł Dobrzycki
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
polska prapremiera: 1 grudnia 2007
Nominacje do ZŁOTYCH MASEK: Michał Znaniecki za reżyserię, Paweł Dobrzycki za dekorację i Barbara Ptak za kostiumy, Wioletta Białk za rolę Lucy Harris, a także za rolę Kitty Aleksandrowny Szczerbackiej w spektaklu „Anna Karenina” wg Lwa Tołstoja w reżyserii Józefa Opalskiego z Gliwickiego Teatru Muzycznego w Gliwicach, Janusz Kruciński za rolę Henry’ego Jekylla, Katarzyna Aleksander-Kmieć za choreografię, przedstawienie roku.
ZŁOTA MASKA 2008 oraz tytuł „SPEKTAKL ROKU 2007”
ZŁOTA MASKA 2008 dla Violetty Białk za rolę Lucy Harris

82
Łukasz Czuj
„Przygoda fryzjera damskiego”
(„La aventura del tocador de señoras”)
wg powieści Eduardo Mendozy
muzyka – Jacek Łągwa
przekład – Marzena Chrobak
teksty songów – Michał Chludziński
adaptacja i reżyseria – Łukasz Czuj
choreografia – Maćko Prusak
scenografia – Michał Urban
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
prapremiera: 16 maja 2008
ostatni spektakl: 4.12.2008
liczba spektakli: 10
liczba widzów: 3.542
83
Ingmar Villqist
„Czarodziejka z Harlemu”
reżyseria – Ingmar Villqist
scenografia – Marcel Sławiński
kostiumy – Julia Kornacka
zdjęcia filmowe – Adam Sikora
prapremiera: 12 września 2008 (Mała Scena)
ostatni spektakl: 22 kwietnia 2009
liczba spektakli: 20
liczba widzów: 1.072
84
Lanie Robertson
„Lady Day – Billie Holiday”
(„Lady Day at Emerson's Bar & Grill”)
przekład – Lukas Adamczyk, Anna Wołek
polskie teksty piosenek – Wiesława Sujkowska
reżyseria – Natalia Babińska
scenografia – Aleksandra Grudzińska
polska prapremiera: 20 września 2008 (Mała Scena)
ostatni spektakl: 21 czerwca 2009
liczba spektakli: 31
liczba widzów: 2.028
Nominacja do ZŁOTEJ MASKI dla Anny Sroki za rolę Billie Holiday
85
Peter Quilter
„Na końcu tęczy”
(„End Of The Rainbow”)
przekład – Elżbieta Woźniak
polskie teksty piosenek – Andrzej Ozga, Antoni Marianowicz
reżyseria – Dariusz Miłkowski
scenografia – Anita Bojarska
ruch sceniczny – Jolanta Gabor-Chavez
kierownictwo muzyczne – Ewa Zug
premiera: 20 listopada 2008 (Mała Scena)
ostatni spektakl: 30 listopada 2011
liczba spektakli: 50
liczba widzów: 2.511
Nominacja do ZŁOTEJ MASKI dla Marii Meyer za rolę Judy Garland
86
Katarzyna Aleksander-Kmieć
„Zobacz Alicjo”
muzyka – Bartłomiej Herman (perc), improwizacje na saksofonie – Jacek Owsianka, improwizacje wokalne – Emilia Majcherczyk
inscenizacja i choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć
scenografia – Anna Chadaj
prapremiera: 28 marca 2009
Nominacja do ZŁOTEJ MASKI dla Jakuba Lewandowskiego za rolę Damy Pik
87
Lionel Bart
„Oliver!”
(„Oliver!”)
przekład – Daniel Wyszogrodzki
reżyseria – Magdalena Piekorz
choreografia – Jacek Badurek
scenografia – Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska
kostiumy – Dorota Roqueplo
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
aranżacje: William David Brohn
przygotowanie wokalne obsady dziecięcej: Ewa Zug
premiera: 25 kwietnia 2009
Nominacje do ZŁOTYCH MASEK: w kategorii „spektakl roku”, Magdalena Piekorz za reżyserię, Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska za scenografię, Marta Florek za rolę Nancy
ZŁOTA MASKA dla Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej za scenografię
88
Artur Gotz
„Usposobienie przyjemne”
muzyka – Zygmunt Konieczny, Dariusz Rzontkowski oraz Jerzy Satanowski, Wojeciech Waglewski, Marek Michalak i in.
teksty – Dariusz Rzontkowski oraz Agnieszka Osiecka, Barbara Stępniak-Wilk, Robert Kasprzycki, Witold Turdza, Jan Wołek, Michał Zabłocki i in.
scenariusz i reżyseria – Artur Gotz
scenografia – Anita Werner
konsultacja autorska – Zygmunt Konieczny
kierownictwo muzyczne – Lena Minkacz
prapremiera: 15 maja 2009 (Mała Scena)
ostatni spektakl: 25 kwietnia 2010
liczba spektakli: 14
liczba widzów: 630
89
Tomasz Kontny, Piotr Zalewski
„Bierzcie i jedzcie”
reżyseria: Piotr Zalewski
scenografia: Bartłomiej Migas, Barbara Janoska
prapremiera – 1 czerwca 2009 (Mała Scena)
Grupa Teatralna BEZ PANIKI z Chorzowa
Laureat 1. Edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE
ostatni spektakl: 29 listopada 2010
liczba spektakli: 6
liczba widzów: 495
90
Mel Brooks
„Producenci”
(„The Producers”)
współpraca – Thomas Meehan (libretto) i Glan Kelly (orkiestracje)
przekład – Daniel Wyszogrodzki
reżyseria – Michał Znaniecki
choreografia – Piotr Jagielski
scenografia – Luigi Scoglio
kostiumy – Ilona Binarsch
kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik
polska prapremiera: 29 czerwca 2009
Nominacje do ZŁOTYCH MASEK: Michał Znaniecki za reżyserię, Luigi Scoglio za scenografię, Dariusz Niebudek za role Rogera de Billa i Maxa Białystoka
ZŁOTA MASKA dla Michała Znanieckiego za reżyserię
ZŁOTA MASKA dla Dariusza Niebudka za role Rogera de Billa i Maxa Białystoka
WYRÓŻNIENIE dla Katarzyny Hołub jako najlepszej aktorki drugoplanowej w rankingu "Naj Naj Naj 4. Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni 2011"
91
Igor Šebo
„Kamyk w bucie”
muzyka – Jiři Toufar
przekład – Jolanta Król
reżyseria – Igor Šebo
scenografia – Michał Urban
ruch sceniczny – Kryspin Hermański
prapremiera: 9 października 2009 (Mała Scena)
ostatni spektakl: 13 października 2009
liczba spektakli: 5
liczba widzów: 366
92
Fred Apke
„Adonis ma gościa”
(„Adonis bekommt Besuch”)
Muzyka – Spassina Armenkow
Przekład, teksty piosenek – Marta Klubowicz
Scenografia – Elżbieta Terlikowska
Ruch sceniczny – Jakub Lewandowski
Aranżacje – Daniel Ruttar
Prapremiera – 21 stycznia 2010
ostatni spektakl: 6 lutego 2013
93
„Łupina”
Reżyseria i choreografia – Artur Stelmaczonek
Prapremiera – 26 czerwca 2010
Teatr Tańca Navras z Rybnika
Laureat 2. Edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 196
94
Roman Frankl
„Odsiecz wiedeńska”
one man show
muzyka – Roman Frankl, Robert Lamm, Jacek Mikuła, Włodzimierz Nahorny, Randy Newman, James Pankow, Jeremi Przybora
Słowa piosenek – Andrzej Bianusz, Władysław Broniewski, Robert Lamm, Andrzej Mogielnicki, Agnieszka Osiecka, James Pankow, Jeremi Przybora, Doris Tarlowski
Tekst i reżyseria – Roman Frankl
Prapremiera polska – 10 listopada 2010
95
Gregory Doran, Paul Englishby, Ranjit Bolt
„Wesołe kumoszki. Musical”
(„Merry Wives The Musical”)
wg Williama Szekspira
przekład: Michał Wojnarowski, reżyseria: Laco Adamik, choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć, scenografia: Milan David, kostiumy: Jana Hauskrechtová, kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
Prapremiera polska – 4 grudnia 2010
Ostatni spektal: 13 maja 2011
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 4.657
96
Steven Sater, Duncan Sheik
„Przebudzenie wiosny”
(„Spring Awakening. A New Musical”)
wg dramatu Franka Wedekinda
przekład: Michał Wojnarowski, reżyseria: Łukasz Kos, choreografia: Jarosław Staniek, scenografia: Anita Bojarska, kostiumy: Joanna Niemirska, reżyseria światła i multimedia: Marek Dawid, kierownictwo muzyczne: Ewa Zug
Prapremiera polska – 29 kwietnia 2011
97
Paweł Demirski, Jan Suświłło
„Położnice szpitala św. Zofii”
Tekst: Paweł Demirski, muzyka: Jan Suświłło, reżyseria: Monika Strzępka, choreografia: Rafał Urbacki, scenografia: Maciej Chojnacki, kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
Prapremiera – 17 września 2011

ZŁOTA MASKA 2012 dla Alony Szostak za rolę Położnej Fancy
NAGRODA PUBLICZNOŚCI i DWA MIESZKI OD JURORÓW dla Moniki Strzępki za reżyserię na 14. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2012
NAGRODA JURY 11. FESTIWALU PRAPREMIER W BYDGOSZCZY (2012) „za oryginalne wykorzystanie formy musicalowej dla przekazania ważnych społecznie treści w spektaklu Położnice szpitala św. Zofii"
HONOROWE WYRÓŻNIENIE AKTORSKIE NA 11. FESTIWALU PRAPREMIER W BYDGOSZCZY (2012) DLA ELŻBIETY OKUPSKIEJ za rolę Ordynatorki


98
Samuel Jokic
„Kogut w rosole”
(„Coming Clean”)
przekład: Herbert Kaluza, Marek Gierszał, reżyseria: Marek Gierszał, scenografia: Hanna Sibilski, choreografia: Grzegorz Suski
Premiera – 14 października 2011
99
„Historia filozofii po góralsku”
wg ks. prof. Józefa Tischnera
Adaptacja i reżyseria: Bogdan Ciosek, muzyka: Paweł Moszumański, scenografia: Andrzej Witkowski, plastyka ruchu: Henryk Konwiński
Prapremiera – 11 listopada 2011
100
Rafał Kmita, Bolesław Rawski
„Jeszcze nie pora nam spać”
dziwowisko kabaretowe
Teksty scen i piosenek: Rafał Kmita, muzyka: Bolesław Rawski, synchroniczna ścieżka dźwiękowa do sceny „Koniec świata”: Marek Wagner, reżyseria: Rafał Kmita, choreografia: Jarosław Staniek, scenografia: Natalia Horak, kierownictwo muzyczne: Bolesław Rawski
Prapremiera – 3 marca 2012
ostatni spektakl: 13 czerwca 2013
liczba spektakli: 19

liczba widzów 5.698
101
Stephen Sondheim, Hugh Wheeler
„Sweeney Todd”
Muzyka i słowa piosenek: Stephen Sondheim, libretto: Hugh Wheeler, przekład: Daniel Wyszogrodzki we współpracy z Agatą Wyszogrodzką, reżyseria: Andrzej Bubień, choreografia: Jarosław Staniek, scenografia: Anita Bojarska, kierownictwo muzyczne: Ewa Zug i Wojciech Gwiszcz
Prapremiera polska – 19 maja 2012

Ostatni spektakl:
25 lutego 2013
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 5.598
ZŁOTA MASKA 2013 dla Marii Meyer za rolę Nellie Lovett
102
Tim Firth, Madness
"Our House"
Tekst: Tim Firth, słowa i muzyka piosenek: Madness, przekład: Michał Wojnarowski, reżyseria: Michał Znaniecki, choreografia: Jakub Lewandowski, scenografia: Luigi Scoglio, kostiumy: Tomasz Jacyków, kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
Prapremiera polska: 27 października 2012
Nominacja do ZŁOTEJ MASKI dla Daniela Malchara za rolę Maksa
103
Mariusz Szczygieł
„Gottland”
Adaptacja: Aneta Głowacka, Joanna Zdrada, muzyka: Krzysztof Konieczny, reżyseria: Joanna Zdrada, dramaturgia: Aneta Głowacka, scenografia: Joanna Zdrada, Zofia Mazurczak, kostiumy: Zofia Mazurczak, choreografia: Michał Pietrzak
Prapremiera polska – 16 marca 2013 (Mała Scena
)
ostatni spektakl: 5 czerwca 2013
liczba spektakli: 12
liczba widzów 784
104
Konstanty Ildefons Gałczyński
„Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”
Adaptacja: Jerzy Jan Połoński, kompozycja i aranżacja: Marcin Partyka, reżyseria: Jerzy Jan Połoński, Jarosław Staniek, scenografia: Marika Wojciechowska, choreografia: Jarosław Staniek, kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
Prapremiera – 6 kwietnia 2013

105
Maria Streker

„Dowód osobisty"
Spektakl Laureata 3. edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE
Prapremiera – 19 maja 2013 (Mała Scena)
106
Friedrich Dürrenmatt, Paul Burkhard
„Frank V”
Tekst: Friedrich Dürrenmatt, muzyka: Paul Burkhard, muzyka ilustracyjna, Prolog i Song trapera: Bolesław Rawski, przekład: Michał Ratyński, polskie słowa piosenek: Joanna Kulmowa, Marta Klubowicz (Song trapera), reżyseria: Rudolph Straub, scenografia i reżyseria świateł: Paweł Dobrzycki, kostiumy: Dorota Roqueplo, choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć, kierownictwo muzyczne, aranżacje: Bolesław Rawski, przygotowanie wokalne solistów: Lena Minkacz, Radosław Michalik, przygotowanie zespołu wokalnego: Ewa Zug, wizualizacje: Olga Kałagate, Aleksandra Brożyna

Prapremiera – 14 września 2013
107
Andrzej Sadowski, Piotr Lala Lewicki
„Dwa ukochania”
wg sonetów Williama Szekspira

tekst: William Szekspir, muzyka: Piotr Lala Lewicki, przekład: Stanisław Barańczak, scenariusz, reżyseria, opracowanie wizualne: Andrzej Sadowski
Prapremiera – 5 października 2013 (Mała Scena)
108
Paweł Demirski, Jan Suświłło
„Bierzcie i jedzcie”
tekst: Paweł Demirski, muzyka: Jan Suświłło, reżyseria: Monika Strzępka, scenografia: Michał Korchowiec, choreografia: Cezary Tomaszewski, kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
Prapremiera – 14 grudnia 2013