JAK ODNIEŚĆ SUKCES W BIZNESIE ZANADTO SIĘ NIE WYSILAJĄC


Frank Loesser, Abe Burrows
JAK ODNIEŚĆ SUKCES W BIZNESIE, ZANADTO SIĘ NIE WYSILAJĄC

(How To Succeed In Business Without Really Trying)
 
MUSICAL (NIE TYLKO) DLA SZCZURÓW KORPORACYJNYCH

SPEKTAKL W PRÓBACH

Od pucybuta do milionera? A może od czyściciela okien do prezesa biznesowej korporacji? W świecie przypominającym codzienność Dona Drapera z serialu Mad Men wszystko jest możliwe.

Młodemu, ambitnemu Finchowi wpada w ręce poradnik biznesowy zatytułowany: „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając”. Postanawia wcielić w życie zapisane w nim porady. A są one… nietypowo szczere. Zamiast ciężkiej pracy i codziennego wysiłku, autor stawia na spryt, brak skrupułów oraz znajomość specyficznych zasad rządzących korporacyjnym światkiem. Już wkrótce Finch rozpoczyna wędrówkę na szczyt. Zanim jednak pokona przeciwników i zostanie prezesem wielkiej firmy, będzie musiał nauczyć się poruszać w świecie rekinów biznesu, korporacyjnych szczurów i… seksownych sekretarek.

Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając to muzyczna komedia korporacyjna, a przy tym jeden z najzabawniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Jego autorem jest Frank Loesser, broadwayowski klasyk, kompozytor m.in. przebojowego Guys and Dolls. Loesser korporacyjną rzeczywistość przybliża widzom przede wszystkim poprzez dynamiczne muzyczno-choreograficzne numery, których same tytuły wprowadzają już w specyfikę świata wielkiego biznesu (m.in.: „Sekretarka nie jest zabawką”, „Korporacyjny styl”, „Przerwa na kawę”). Również libretto Abe’a Burrowsa należy do najbardziej dowcipnych w historii musicalu.

Premiera Jak odnieść sukces… odbyła się na Broadwayu w 1961 roku. Choreografię do spektaklu stworzył Bob Fosse, a główną rolę Fincha zagrał Robert Morse, nagrodzony za nią statuetką Tony, czyli amerykańskim teatralnym Oscarem. Sam musical w 1962 roku zdobył również Tony, jako najlepsze przedstawienie muzyczne roku oraz pięć innych statuetek. Uhonorowano go też Pulitzerem! Jak odnieść sukces… wznawiano na Broadwayu jeszcze dwukrotnie, a w ostatniej realizacji, z 2011 roku, Fincha zagrał Daniel Radcliffe, czyli filmowy Harry Potter! Tytuł znany jest również z filmu z 1967 roku, w którym rolę Fincha powtórzył Robert Morse.

muzyka, teksty piosenek: Frank Loesser
libretto: Abe Burrows, Jack Weinstock, Willie Gilbert
przekład: Jacek Mikołajczyk
reżyseria: Jacek Bończyk
choreografia: Jarosław Staniek
scenografia: Grzegorz Policiński
kostiumy: Dorota Roqueplo
kierownictwo muzyczne: Mateusz Walach
kierownictwo wokalne: Ewa Zug

asystentka reżysera: Estera Sławińska-Dziurosz
asystentki choreografa: Katarzyna Zielonka i Natalia Gajewska
inspicjenci: Zdzisław Ogos / Iwona Bruch
Projekt plakatu i logotypu: Janusz Różański

OBSADA:
FINCH – Kamil Franczak
ROSEMARY – Dominika Guzek
SMITTY – Wioletta Białk
BUD – Kamil Baron
BIGGLEY – Tomasz Steciuk (gościnnie)
MISS JONES – Izabella Malik
HEDY – Wioleta Malchar-Moś
TWIMBLE / WOMPER – Dominik Koralewski
BRATT – Jarosław Czarnecki
MISS KRUMHOLTZ – Alona Szostak
OVINGTON, SPIKER – Andrzej Lichosyt
GATCH – Marek Chudziński
JENKINS – Hubert Waljewski
JOHNSON – Piotr Brodziński
MATTHEWS – Paweł Stefan

oraz zespół wokalny, baletowy i orkiestra Teatru Rozrywki

polska prapremiera: 16 listopada 2017

HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING – przedstawienie prezentowane na podstawie specjalnej umowy z Music Theatre International (MTI). MTI zapewnia również wszelkie autoryzowane materiały do przedstawienia. www.MTIshows.com